Rusi práve vyhlásili, či použijú jadrové zbrane na Ukrajine a Putin sa tvrdo obul do NATO

Západ sa snaží rozšíriť model podobný Severoatlantickej aliancie aj do Ázie a Tichomoria. V utorok to vyhlásil prezident Ruska Vladimír Putin na moskovskej konferencii o medzinárodnej bezpečnosti. Ruský minister obrany Sergej Šojgu na tej istej konferencii obvinil NATO, že sa usiluje o nadvládu nad svetom.

„Vidíme, že kolektívny Západ sa snaží rozšíriť do ázijsko-tichomorského regiónu svoj blokový systém podobný NATO v Európe. S týmto cieľom vytvára agresívne vojensko-politické pakty, ako je AUKUS a ďalšie,“ povedal Putin na konferencii, ktorá sa koná súbežne s fórom Armija-2022.

Nový bezpečnostný pakt známy ako AUKUS uzavreli vlani v septembri Austrália, Británia a Spojené štáty.

Putin tiež zdôraznil, že „mnohopolárny svet, vybudovaný na medzinárodnom práve a spravodlivejších vzťahoch (medzi štátmi) otvára nové možnosti na boj proti spoločným hrozbám, ako sú regionálne konflikty, šírenie zbraní hromadného ničenia, terorizmus a počítačová kriminalita“.

„NATO zhodilo masku. Agresívny charakter paktu prestali skrývať za formulácie o výlučne obrannom zameraní koaličnej činnosti. Dokumenty strategického plánovania aliancie teraz potvrdzujú nároky na svetovú nadvládu. Do oblasti záujmov Severoatlantickej aliancie bola zapojená Afrika, Blízky východ a ázijsko-tichomorský región,“ povedal Šojgu.

Minister tiež uviedol, že kvôli pristúpeniu Fínska a Švédska do NATO mení Rusko prístupy k obrane ruského územia. Tvrdil tiež, že vstup Fínska a Švédska do NATO nijako nesúvisí s ruskou operáciou na Ukrajine, zbližovanie oboch krajín s alianciou už trvalo mnoho rokov. Šojgu tiež vyhlásil, že operácie ukrajinskej armády sa plánujú vo Washingtone a Londýne.

Západné rozviedky podľa neho tiež poskytujú súradnice cieľov a nastavenie zbraní kontrolujú západní špecialisti. Šojgu však uviedol, že Rusko nepotrebuje na Ukrajine použiť jadrové zbrane.

Putin a jeho čínsky náprotivok Si Ťin-pching na začiatku februára pri rokovaní v Pekingu uviedli, že sú proti akémukoľvek ďalšiemu rozširovaniu NATO a zhodli sa aj na tom, že Spojené štáty majú „negatívny vplyv“ na vzťahy medzi štátmi v Tichom a Indickom oceáne. Odsúdili tiež vojenskú spoluprácu medzi USA, Britániou a Austráliou (AUKUS).

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *