Muž s nacistickým tričkom vraždil deti na ruskej škole. 13 mŕtvych a 21 zranených (Video)

Pri streľbe v škole v ruskom Iževsku zomrelo v pondelok ráno najmenej 13 ľudí, z toho sedem detí. Zrejme 21 ďalších osôb utrpelo zranenie. Podľa agentúry TASS to vo svojej aktualizovanej bilancii uviedol ruský vyšetrovací výbor, teda kriminálna ústredňa. Páchateľ, sám absolvent tejto školy, bol vyzbrojený dvoma pištoľami a oblečený do trička s nacistickými symbolmi. Teraz je po smrti, zrejme spáchal samovraždu, informuje portál CNN Prima NEWS

Podľa agentúry TASS sú medzi zavraždenými žiaci školy, najmenej dvaja pracovníci ostrahy a dvaja učitelia. „Podľa predbežných údajov sa obeťou trestného činu stalo 13 osôb, z toho šesť dospelých a sedem maloletých. Štrnásť detí a sedem dospelých bolo zranených,“ uviedol výbor.

Vyšetrovací výbor ďalej uviedol, že muž mal pri sebe v čase útoku dve pištole a veľké množstvo munície. Podľa národnej gardy však nefiguroval v oficiálnom registri držiteľov zbraní.

Udmurtské ministerstvo vnútra neskôr informovalo, že polícia našla jeho telo. „Podľa dostupných informácií spáchal samovraždu,“ dodalo. Podľa vyšetrovacieho výboru mal na sebe kuklu a čierne tričko s nacistickými symbolmi. Ide o 34-ročného miestneho obyvateľa, ktorý je absolventom školy, kde útočil.

Samotná škola v Iževsku, kde k streľbe došlo, má podľa ruských médií až 1 000 žiakov a vyše 80 kantorov. Väčšina z nich bola z budovy evakuovaná. Na miesto vyrazilo množstvo zdravotníkov.

Ruské ministerstvo zdravotníctva do Iževska vyslalo tím zdravotníkov, ktorí majú poskytovať akútnu lekársku pomoc obetiam streľby. Už teraz pracuje na mieste 14 lekárskych tímov. Miestne úrady zriadili horúcu linku pre preživších a pozostalých. Šéf Udmurtska Alexander Brečalov vyhlásil v tejto autonómnej republike smútok, ktorý potrvá do štvrtka.

Ide o druhý podobný prípad, ku ktorému v Rusku tento rok došlo. V apríli ozbrojenec vnikol do škôlky v Uľjanovskej oblasti, kde zabil dve deti a učiteľov, neskôr spáchal samovraždu.

Spolupracovník CNN Prima NEWS žijúci v ruskej Moskve Jiří Just streľbu označil za pripravenú. „Ten útok bol so všetkou pravdepodobnosťou najskôr pripravený a cieľom bolo zabiť čo najviac detí,“ povedal Just.

Podľa neho nemá terajšia tragédia súvislosť s mobilizáciou Rusov do vojny, ale skôr s ťažkým životom v krajine vo všeobecnosti. „Bohužiaľ, Rusko sa nachádza v takom stave v posledných rokoch, keď ľudia reagujú vypätým spôsobom na existenčné a psychologické problémy, že vezmú zbrane a útočia na najľahšie ciele,“ poznamenal novinár s dodatkom, že „to je bohužiaľ ruská realita“.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *