Migranti v Paríži obsadili školu a odkazujú: Dúfame, že sa o nás postarajú

Skupina mladých migrantov bez sprievodu sa s pomocou ľavicovej charitatívnej organizácie zmocnila nepoužívanej školy v 16. parížskom obvode.

Odhadom 150 až 200 tínedžerov z radov migrantov, z ktorých mnohí prespávali na čierno, využilo príležitosť a obsadilo priestory v utorok neskoro večer približne o 21.30 h za pomoci dobrovoľníkov charitatívnej organizácie Utopia 56.

Noví okupanti tvrdili, že im nezostalo nič iné, ako vziať veci do vlastných rúk pre nedostatok služieb dostupných pre novopríchodzích; uviedli tiež, že sú často obťažovaní parížskymi úradmi, keď sa pokúšajú zriadiť si v hlavnom meste dočasné tábory.

„Cieľom je zostať, kým nám neponúknu riešenie. Prišli sme sem pred dvoma rokmi,“ uviedol pre francúzske médiá jeden z nich, ktorý trval na tom, že úrady by mali tejto skupine, ktorá tvrdí, že je neplnoletá, ponúknuť sociálnu pomoc. Nie je známe, či u nich boli vykonané kontroly na overenie veku.

Podľa denníka Le Parisien migranti tiež vedú kampaň za to, aby sa vo francúzskom práve vyhlásila prezumpcia maloletosti, čo v skutočnosti znamená, že s novopríchodzími do Francúzska, ktorí tvrdia, že sú maloletí, sa bude zaobchádzať ako s maloletými a že sa im ponúkne potrebná sociálna podpora vyhradená pre deti, kým sudca nerozhodne inak.

„Dúfam, že sa o nás postarajú,“ povedal Alpha Oumar, ktorý tvrdí, že má 16 rokov a do Francúzska prišiel v decembri. Kritizoval úrady za to, že v snahe zabrániť vzniku chudobných štvrtí, aké zažilo hlavné mesto Francúzska na vrchole migračnej krízy v roku 2015, žiadajú od novopríchodzích žijúcich na ulici, aby sa presťahovali. „Polícia nám zakazuje zostať, musíme zmeniť rohy,“ povedal. „Keď som prišiel do Francúzska, toto som nečakal.“

Organizácia Utopia 56 na sociálnych sieťach prezradila, že v utorok večer bola do nepoužívanej školy privolaná polícia, ale čoskoro odišla a umožnila skupine prespať v priestoroch.

„Prvá noc prebehla dobre, ďaleko od násilia a samoty na ulici,“ napísala skupina na Twitteri a vyzvala úrady, aby našli trvalejšie riešenie.

„Napriek našim opakovaným žiadostiam prefektúra Ile-de-France, ako aj štátna tajomníčka pre ochranu detí Charlotte Caubelová neustále odmietajú zaviesť konzultačný proces s ľuďmi na mieste s cieľom zaviesť trvalé a konštruktívne riešenia,“ dodala skupina v tlačovej správe.

Počet migrantov, ktorí prespávajú v hlavnom meste Francúzska, v posledných rokoch neustále rastie, keďže Európa zažíva ďalšiu migračnú vlnu.

Vo vládnom obežníku, ktorý tento týždeň získali noviny Le Monde, sa úrady snažia nájsť nové riešenia na riešenie narastajúceho problému, keďže Paríž sa snaží očistiť svoj imidž pred usporiadaním dvoch veľkých športových podujatí v budúcom roku, a to majstrovstiev sveta v ragby a olympijských hier budúce leto.

Jednou z iniciatív, ktorú navrhuje francúzske ministerstvo vnútra, je motivovať migrantov, aby sa presťahovali z hlavného mesta do vidieckych obcí s prísľubom ubytovania. Tento program, v rámci ktorého bude spočiatku až 500 migrantov bez domova v Paríži prerozdelených do 10 vidieckych lokalít, sa bude vzťahovať na všetkých, vrátane tých, ktorým bolo nariadené opustiť Francúzsko, s prísľubom, že prípady tých, na ktorých sa vzťahuje príkaz na vyhostenie, budú opätovne preskúmané.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *