Čo to spolu chystajú? „Poliaci a Ukrajinci sú jednotní v úsilí o víťazstvo nad Ruskom,“ povedal Zelenský vo Varšave

Ukrajinský prezident Volodymir Zelenskyj začal svoj príhovor počas stredajšej návštevy Varšavy v poľskom jazyku, pričom citoval poľskú hymnu, ktorá odkazuje na znovuzískanie stratených území, a tiež slová poľského pápeža Jána Pavla II.

Zelenskyj zdôraznil, že oba národy, Poliaci a Ukrajinci, sa jednotne usilujú o víťazstvo v súčasnom konflikte s Ruskom, a pri tejto príležitosti sa poďakoval Poľsku za všetko, čo pre Ukrajinu urobilo, pričom stále zdôrazňoval, že dnešná Ukrajina bojuje z pozície sily. Povedal, že jednota zdieľaná s Poľskom pomôže brániť slobodu, nezávislosť a Európu. Ukrajinský prezident dodal, že navštívil aj námestie vo Varšave, kde Ján Pavol II. v roku 1979 predniesol historický prejav, keď zosnulý pápež vyzval na obnovu krajiny, ktorá sa neskôr aj uskutočnila.

K davom zhromaždeným na Kráľovskom hrade sa najprv prihovoril poľský prezident Andrzej Duda. Pripomenul, ako videl Zelenského v Kyjeve len deň pred ruskou inváziou 24. februára 2022. Ukrajinská hlava štátu sa pýtala, či sa ešte niekedy uvidia, ale sľúbila, že v prípade invázie budú Ukrajinci bojovať. Duda ho ubezpečil, že sa ešte mnohokrát uvidia a že on a Ukrajina môžu počítať s podporou Poľska.

Duda tiež pripomenul slová bývalého poľského prezidenta Lecha Kaczynského v Tbilisi, kde vtedajší poľský prezident povedal, že zámerom Ruska je „dnes Gruzínsko, zajtra Ukrajina, potom pobaltské štáty a nakoniec Poľsko“. Kaczynski však tiež povedal, že stredná a východná Európa má odvážnych vodcov, a poukázal na Zelenského ako na najlepší možný príklad odvahy. Pochválil Zelenského za jeho odvahu viesť svoj národ v boji proti okupantom a za jeho neúnavné úsilie oboznámiť svet s podstatou konfliktu.

Poľský prezident nazval Zelenského „hrdinom slobodného sveta, ale pre nás predovšetkým priateľom Poľska“. Prezradil, že predtým počas dňa udelil Zelenskému najvyššie vyznamenanie, Rad bieleho orla.

Duda varoval Kremeľ, že sa mu nepodarí poštvať Ukrajincov a Poliakov proti sebe a rozdeliť ich. „Preto sa nebojíme hovoriť o najťažších etapách našej histórie. Demonštrovali sme to spoločnou návštevou Ľvova. Máme veľkú históriu, veľkú kultúru a veľkú, krásnu budúcnosť,“ dodal poľský prezident.

Zdôraznil tiež, že mier môže nastať len vtedy, keď Rusko opustí ukrajinské územie, a že kým sa tak nestane, Poľsko bude naďalej čeliť akémukoľvek odporu Západu, aby pomohlo Ukrajine, a všetkým pochybovačom odkázal, že by mali navštíviť miesta ako Bucha, aby sa na vlastnej koži presvedčili, čím Ukrajina prechádza.

Poľská hlava štátu vyjadrila hrdosť na to, ako Poľsko ukázalo, že je krajinou skutočnej solidarity, a ocenila všetkých jednotlivcov a inštitúcie, ktorí sa zapojili do pomoci Ukrajincom a ukrajinskému štátu, pričom to označila za „druhú vlnu poľskej solidarity“.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *