Stanové mestečko migrantov v Kútoch sa rozrastá a prevažne muži zo Sýrie sa snažia dostať do Nemecka. Nie je to však také jednoduché, pretože Česi všetkých otáčajú.
Slovenská vláda a polícia ja citlivejšia a migranti si prístup na Slovensku pochvaľujú. Dnes je v Kútoch pri českých hraniciach už do 20 stanov, v ktorých je do 15 postelí.
Niektorí migranti sú rozumnejší, ako sa môže zdať a ich vzdelanie nie je na zahodenie. Vo svojej krajine by aj ostali, keby tam neboli nepokoje. Na Slovensku však ostať nechcú a láka ich len Nemecko.
Podľa novinára portálu Hlavné správy v tábore v Kútoch ešte nie je žiadna hierarchia, tá však môže nastať po mesiaci. Migranti sa nikam neponáhľajú, pretože je zima a tu majú jedlo a teplo.
„„Nie je, pretože toto je nový tábor,“ odpovedá, „ale keď prídeš o mesiac, tak už tu hierarchia bude. O mesiac bude mať tábor svojho bossa, bude tu reštaurácia, bude tu mafia, budú tu aj úplní chudáci. Ale teraz sme na tom všetci rovnako.“ hovorí migrant pre hs.sk
Migranti sa snažia celé dni dostať opakovane do Českej republiky alebo do Rakúska, hranice sú však dobre strážené „Ja som tu zatiaľ len druhý deň. Ale všetci, ktorých sem umiestnia, znovu a znovu skúšajú prejsť do Čiech. Každý deň sa traja, piati, desiati pokúšajú prejsť. Keď sa to nepodarí, skončíme zase tu. Sme na ceste už tri mesiace, tak sa nemáme kam ponáhľať. Raz to vyjde. Inšallah (dúfajme, ak boh dá).“ opisuje sýrsky migrant pre hlavnespravy.sk
Migranti tvrdia, že tábor je celkom fajn, ale záchody sú zle a chýba im sprcha.
Utečenci sa stále snažia dostať do Nemecka „Počul som aj o takých prípadoch, že sa s nejakými ľuďmi dohodli a tí ich za peniaze vzali autom do Viedne. Ale my, čo sme tu, toto riešenie väčšinou nechceme, ani ja osobne nemám záujem: oni za to pýtajú tisíc či dvetisíc eur.“ hovorí migrant pre portál.
Tvrdia, že Nemecko ich potrebuje, pretože sú mladí a silní a vedia pracovať.
Slovenská polícia uvádza, že momentálne s migranti nie sú žiadne problémy. RTVS informovala pred pár dňami o prípade, kde migranti kradli jedlo na čerpacej stanici. Ako sa situácia bude ďalej vyvíjať nie je jasné.
Celú reportáž si môžete prečítať tu.