Mečiar odišiel z debaty a pustil sa do moderátorky: Prosím vás, už sa preberte a vnímajte ozajstné problémy Slovenska a nie tie vaše mediálne

Bývalý český prezident Václav Klaus a slovenský expremiér Vladimír Mečiar sa vo štvrtok po tridsiatich rokoch stretli v brnenskej vile Tugendhat, kde svojho času rokovali o rozdelení Československa. Ich debatu vysielal verejnoprávny Rozhlas a televízia Slovenska. Obaja tvrdili, že keď v roku 1992 zasadli na rokovanie, o rozdelení federácie už bolo rozhodnuté.

„Mohlo to dopadnúť strašne zle, keď vidíme, čo sa deje na Ukrajine a čo sa dialo v bývalej Juhoslávii. Keď sme sa v roku 1992 stretli v Brne, Československo už bolo rozdelené. Nám išlo o tom, aby sme po sebe nestrieľali,“ povedal Klaus. „Zásada bola, aby sme nedopustili konflikt medzi našimi národmi,“ dodal Mečiar.

Podľa bývalého slovenského premiéra sa vtedajší prezident Václav Havel snažil o nastolenie prezidentského systému, ale to mu podľa Mečiara neprešlo. Klaus upozornil, že česko-slovenský problém existoval prakticky od vzniku Československa.

„Akokoľvek mám Slovensko rád a moja manželka je zo Slovenska, na svoj úžas som hneď po roku 1989 zistil, že sa tento problém otvoril. Pochopil som, že tento štát bol neudržateľný. Tu v Brne sa nerozhodlo o rozdelení štátu, ale o forme a celý svet nám závidí, ako kamarátsky sme sa rozišli,“ zdôraznil Klaus.

Slovenský expremiér tvrdil, že boli ľudia, ktorí chceli bojovať, ale s Klausom riešili, aby sa to nestalo. „Nenechali sme si do toho rozprávať,“ zdôraznil Mečiar. Klaus k tomu dodal, že bolo šťastie, že do rozdelenia federácie vo svete nikto nehovoril, pretože ostatné mocnosti sa v tom čase stretávali s vlastnými problémami. „Ak by sme boli vtedy v Európskej únii, tak by sme po sebe strieľali určite,“ dodal Klaus, ktorý podobne ako Mečiar počas diskusie prechádzal voči novinárom do konfrontačného tónu.

Naopak medzi sebou si niekdajší politici notovali, Mečiar dokonca označil Klausa za najlepšieho českého politika. Zhodne tiež bránili fakt, že sa o rozdelení Československa nekonalo referendum. Podľa Mečiara sa referendum o rozdelení federácie ani konať nemohlo.

Na konci relácie dokonca bývalí politici skočili do moderátorov. Mečiar už mal po krk rôznych otázok „Prosím vás, už sa preberte a vnímajte ozajstné problémy Slovenska a nie tie vaše mediálne…“ povedal 

6 Replies to “Mečiar odišiel z debaty a pustil sa do moderátorky: Prosím vás, už sa preberte a vnímajte ozajstné problémy Slovenska a nie tie vaše mediálne

 1. Úbohosť slovenských novinárov a podržmikrofónov nemá na Slovensku obdoby!Každý čo sledoval toto stretnutie si mohol urobiť obraz o neprofesionalite slovenských presstitútov.Ak už, tak prvý sa postavil pán Klaus že odchádza a až tak pán Mečiar!

 2. Hi there I am so delighted I found your webpage, I
  really found you by mistake, while I was looking on Askjeeve for
  something else, Nonetheless I am here now and would just like to say thanks for a marvelous post and a
  all round exciting blog (I also love the theme/design), I don?t have time
  to read through it all at the moment but I have bookmarked it and also added in your RSS feeds, so when I have
  time I will be back to read a great deal more, Please do keep up
  the superb work.

 3. Úbohé moderovanie celého programu nie je hodné značky narodnej televízie. Pozerala som a fakt som bola plná hanby za otázky a spôsob ich kladenia.

 4. Gratulujem, Magazin1, k prilakaniu bolsevikov na vasu stranku.
  Smutna doba, ked sa narodniari musia podriadit bolsevikom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *