EÚ zakázala prevoz tovaru na ruské územie. Putin tam rozmiestnil rakety a zdá sa, že povolia

Po tom, ako Moskva pohrozila odvetou a eskaláciou, sa zdá, že sa Európska únia snaží rýchlo zmierniť napätie po tom, čo predtým v júni dala Litve zelenú na zablokovanie všetkého železničného a cestného tranzitu ruského tovaru smerujúceho do ruskej enklávy Kaliningrad.

Približne milión ruských občanov Kaliningradskej oblasti je od 17. júna odrezaných od bežného a životne dôležitého príjmu tovaru cez susednú Litvu, ktorá je členom EÚ a NATO, kvôli presadzovaniu sankcií EÚ voči Moskve.

Agentúra Reuters však v stredu uvádza, že Brusel je pripravený rýchlo zľaviť zo svojho tvrdého postoja pri presadzovaní sankcií po tom, čo Kremeľ minulý týždeň Litvu varoval, že „Rusko na také nepriateľské kroky určite odpovie“.

Vo vyhlásení generálneho tajomníka ruskej bezpečnostnej rady Nikolaja Patruševa vtedy zaznela hrozba: „Dôsledky budú mať vážny negatívny dopad na obyvateľstvo Litvy.“ Teraz však vraj vedúci predstavitelia EÚ hľadajú kompromis.

Teraz Rusi v Kaliningrade rozmiestnili dva typy protilodných raketových systémov

Na satelitných snímkach odborníci spoznali raketové systémy 3K60 Bal a K-300P Bastion. Rakety vedia dostreliť od 130 do 352 kilometrov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *