Korupcia s vakcínami za 35 miliárd eur a šéfka Európskej komisie von der Leyenová

Biznis s vakcínami v Bruseli?! Európska prokuratúra začala vyšetrovanie spojené s nákupom vakcín proti covidu 19 v Európskej únii, čo je oznámenie, ktoré upriami pozornosť na úlohu predsedníčky Európskej komisie Ursuly von der Leyenovej v tejto záležitosti, informuje portál Politico

Európska prokuratúra (EPPO), ktorá je nezávislým orgánom EÚ, je podľa správy zodpovedná za vyšetrovanie a stíhanie finančných trestných činov vrátane podvodov, prania špinavých peňazí a korupcie.

Orgán vo svojom oznámení nešpecifikoval, kto je predmetom vyšetrovania, ani ktoré zákazky sú predmetom vyšetrovania. Na dohodu medzi von der Leyenovou a spoločnosťou Pfizer však upozornili dve ďalšie kontrolné agentúry, informuje portál Modern Diplomacy.

“Toto výnimočné potvrdenie prichádza po mimoriadne veľkom záujme verejnosti. V tejto fáze nebudú zverejnené žiadne ďalšie podrobnosti,” – uviedol EPPO.

V apríli 2021 denník “New York Times” prvýkrát informoval o textových správach, ktoré si von der Leyenová a generálny riaditeľ spoločnosti Pfizer Albert Bourla vymenili v súvislosti s prípravou najväčšej zákazky na obstaranie vakcín v EÚ – až 1,8 miliardy dávok vakcín BioNTech/Pfizer. Podľa uniknutých informácií o cenách vakcín by hodnota dohody v prípade jej plného využitia dosiahla 35 miliárd EUR.

V januári tohto roku ombudsman EÚ obvinil Komisiu z nesprávneho úradného postupu, pretože v reakcii na žiadosť o slobodný prístup k informáciám nevyhľadala textové správy. Komisia bez toho, aby potvrdila existenciu textov, vo svojej odpovedi argumentovala, že “krátkodobé, efemérne dokumenty sa neuchovávajú”. Uviedla, že vyhľadávanie textových správ neprinieslo žiadne výsledky.

Minulý mesiac Európsky dvor audítorov zverejnil uvedenú správu, v ktorej uviedol, že Komisia odmietla transparentnosť, pokiaľ ide o podrobnosti o osobnej úlohe von der Leyenovej v zmluve so spoločnosťou Pfizer.

Rozpočtový dozorný orgán v nej konštatoval, že šéfka EÚ postupovala nečestne, aby osobne uzavrela predbežnú dohodu so spoločnosťou Pfizer namiesto toho, aby sa spoliehala na spoločné vyjednávacie tímy.

Belgická socialistická poslankyňa Európskeho parlamentu (EP) Kathleen van Bremptová uviedla, že je potrebné preskúmať “niekoľko aspektov” zmluvy so spoločnosťou Pfizer vrátane “textových správ medzi predsedom Komisie a skutočnosti, že v prvom rade neexistuje žiadna papierová stopa po predbežných rokovaniach”.

Podľa POLITICO “osobitný výbor Európskeho parlamentu pre COVID-19” dodal, že pred týmto výborom vystúpil ombudsman EÚ aj člen Európskeho dvora audítorov.

“Výbor [pre COVID-19] bude tento prípad sledovať s veľkou pozornosťou,” – povedala Van Bremptová.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *