Koniec vojny? Zelenský žiada Indiu o pomoc pri realizácii „mierového vzorca“.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj povedal, že v telefonickom rozhovore s premiérom Naréndrom Módím požiadal Indiu o pomoc pri realizácii „mierového vzorca“.

Rozhovor sa uskutočnil v pondelok v čase, keď sa India snaží posilniť obchodné vzťahy s Moskvou, zatiaľ čo západné krajiny zavádzajú nové opatrenia na obmedzenie financovania vojny na Ukrajine zo strany Ruska.

„Telefonoval som s premiérom Naréndrom Módím a zaželal som mu úspešné predsedníctvo v skupine G20,“ napísal Zelenskyj na Twitteri. „Práve na tejto platforme som oznámil mierový vzorec a teraz počítam s účasťou Indie na jeho realizácii.“

Zelenskyj minulý mesiac požiadal skupinu 20 najväčších ekonomík (G20), aby prijala 10-bodový mierový vzorec Ukrajiny na ukončenie vojny. India predsedá skupine G20 jeden rok.

Indická vláda vo vyhlásení uviedla, že obaja lídri diskutovali o možnostiach posilnenia spolupráce.

„Premiér vysvetlil hlavné priority indického predsedníctva v skupine G20 vrátane vyjadrenia záujmov rozvojových krajín v otázkach, ako je potravinová a energetická bezpečnosť,“ uviedol.

Módí tiež „dôrazne zopakoval“ svoju výzvu na okamžité ukončenie nepriateľských akcií na Ukrajine a vyjadril podporu Indie akémukoľvek mierovému úsiliu, uvádza sa vo vyhlásení.

India, ktorá ruskú inváziu na Ukrajinu výslovne neodsúdila, sa stala najväčším odberateľom ruskej ropy po Číne. Západné sankcie sa zameriavajú na ruské palivá a energetické produkty, ktoré sú jeho najväčším vývozným artiklom a zdrojom peňazí, ale tento mesiac India nakúpila barely ropy Urals za cenu výrazne nižšiu ako 60 USD, na ktorej sa dohodli západné krajiny.

Indický minister zahraničných vecí uviedol, že krajina s obrovským dopytom po energiách, v ktorej nie sú vysoké príjmy, sa musí starať o svoje záujmy, keďže Rusko označil za „stabilného a časom prevereného partnera“.

Tlačová agentúra Reuters minulý mesiac informovala, že Moskva poslala Indii zoznam viac ako 500 výrobkov, ktoré potrebuje – vrátane súčiastok pre autá, lietadlá a vlaky -, keďže sankcie obmedzujú schopnosť Ruska udržať životne dôležité priemyselné odvetvia v chode.

Podľa ministra zahraničných vecí aj India poslala Kremľu zoznam indických výrobkov, ktoré potrebujú prístup na ruský trh. Naí Dillí sa snaží o vyváženie bilaterálneho obchodu, ktorý je teraz naklonený Rusku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *