Je možné, že aj Slovensko čoskoro začne vojnu s Ruskom? Nikdy sme vraj neboli bližšie ku konfliktu NATO a Rusko

Za posledných niekoľko desaťročí nebolo Rusko a NATO bližšie k reálnemu konfliktu, ani konvenčnému, ani jadrovému, než teraz.

Na pondelňajšej konferencii na tému Ruskej mocenské a vplyvové pôsobenie proti (strednej) Európe a naša reakcia to povedal náčelník generálneho štábu českej armády Karel Řehka. Konflikt by na Česko mal značný vplyv, situácia je vážna, uviedol.

Doba varovania pred prípadným konfliktom na európskom bojisku môže byť pomerne krátka, povedal Řehka. Za výhodu označil, že teraz má NATO v Európe jasne definovaného protivníka.

„Ďalšia vec, ktorá sa zmenila pre mňa ako pre vojaka, je, že mám jasne definovaného protivníka tu v Európe,“ vyhlásil. „My sme sa hanbili nazývať Rusko hrozbou alebo protivníkom alebo niečím podobným, zatiaľ čo oni nás tak označujú, správajú sa tak k nám,“ povedal.

„Je potrebné si povedať, že ja ako náčelník generálneho štábu mám absolútne jasno, že ak budem s niekým bojovať tu na európskom bojišti, kto to je. V súčasnej dobe, s najväčšou pravdepodobnosťou, je to Ruská federácia,“ povedal.

Rehka si myslí, že nie je možné dúfať v rýchly koniec rusko-ukrajinského konfliktu. „Stáť sa môže čokoľvek, ale ja ho skôr nevidím,“ poznamenal.

Konflikt podľa neho tiež nemá žiadne dobré riešenie. „Teraz sa bavíme, aké zlé – viac alebo menej – to riešenie do budúcnosti bude,“ povedal.

Zdôraznil, že Česko musí byť platným spojencom v NATO. „My, ako Armáda Českej republiky, sa bránime a budeme sa vždy brániť v rámci Aliancie,“ vyhlásil.

Musíme byť platným spojencom, dodal. Upozornil preto okrem iného na nutnosť stabilného rozpočtu na obranu.

Pripomenul, že armáda robí množstvo vecí, pomáhala pri pandémii covidu, pomáhala pri povodniach. „Nemali by sme zabúdať, na čo máme armádu a ozbrojené sily,“ povedal.

Armáda je od toho, aby bojovala, má sa pripravovať na boj av tejto úlohe je nezastupiteľná, uviedol.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *