Francúzsko je na pokraji! Ľudia sa bijú o liter benzínu a pumpy sú na suchu

Francúzsko je na pokraji kolapsu. V krajine dochádzajú pohonné hmoty. Pred čerpacími stanicami stoja nekonečné fronty a ľudia v nich strácajú nervy. Množia sa incidenty, pri ktorých začína platiť právo silnejšieho, opisuje situáciu televízie BFM TV. Dôvodom je už trojtýždňový štrajk za vyššie mzdy v rafinériách prevádzkovaných ropnými spoločnosťami TotalEnergies a ExxonMobil.

Prvé komplikácie v zásobovaní sa objavili cez víkend, keď viac ako pätina čerpacích staníc hlásila problémy. Situácia sa ale začala zhoršovať, pretože štrajky pokračujú. Najhoršie je na severe krajiny a v okolí Paríža, kde je podiel postihnutých čerpacích staníc oveľa vyšší ako celoštátny priemer.

Problémy v dodávkach pohonných hmôt sa postupne šíria po celej krajine. Čerpacích staníc mimo prevádzky pribúda a pri tých, ktoré ešte nejaké pohonné hmoty majú, sa tvoria štvorhodinové fronty a rozrastá sa anarchia.

„Čakáme a on si plní všetky kanistre,“ rozčuľuje sa jeden motorista pri benzínke, kde už niekoľko hodín čaká na to, aby mohol natankovať. „Natankujte posledný kanister a vypadnite,“ reve ďalší čakajúci. Hádky, strkanice, ktoré majú potenciál prerásť v pästné súboje, sú na dennom poriadku.

Pri benzínke vo Villiers-le-Bel už hádky prerástli na fyzické potýčky. Motoristi s kanistrami začali hádzať po ostatných, čo im prišlo pod ruku, uviedla prefektúra v utorok na sociálnych sieťach. Polícia zasiahla a niektorých výtržníkov zadržala. Nedostatok pohonných hmôt rozdeľuje krajinu a totálne izoluje vidiecke oblasti, píše server denníka Le Parisien.

„Obyvatelia veľkých miest môžu presmerovať časť svojich ciest do verejnej dopravy, ale tí vo vidieckych oblastiach sa ocitajú v izolácii,“ píše denník.

„Do týždňa sa položím,“ zúfa si majiteľka stavebnej firmy o 15 zamestnancoch. Niektorí pracovníci bývajú 30 minút od sídla firmy, kde sú všetky benzínky zatvorené. Nemôžu sa dostať do práce, pretože náradie prepravovať verejnou dopravou nejde. Stojí nám dodávky a nemôžeme sa dostať ku klientom, opisuje problémy Delphine Vaniscotteová, spolumajiteľka spoločnosti.

Napriek výzvam vlády, aby bol štrajk ukončený, tá naďalej pokračuje. Kabinet hrozí, že ukončí blokády skladov palív silou a povolá potrebný personál. „Ak blokády budú pokračovať, nevylučujeme žiadnu možnosť. Všetky varianty sú na stole,“ varoval minister dopravy Clément Beaune.

„Prijmeme všetky nevyhnutné opatrenia, aby Francúzi nezostali bez pohonných hmôt,“ dodal hovorca vlády Olivier Véran. Podľa prezidenta Emmanuela Macrona „nie sú blokády riešením“.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *