Fínsky prezident a premiérka podporili vstup krajiny do NATO

Fínsko by malo podať žiadosť o vstup do vojenskej aliancie NATO, uviedli vo štvrtok v spoločnom vyhlásení fínsky prezident Sauli Niinisto a premiérka Sanna Marinová.

„Fínsko musí bezodkladne podať žiadosť o členstvo v NATO,“ uviedli Niinisto a Marinová.

Ide o zásadnú zmenu politiky vyvolanú ruskou inváziou na Ukrajinu. Fínsko, ktoré s Ruskom zdieľa 1 300 km dlhú hranicu a má s ním zložitú minulosť, doteraz zostávalo mimo aliancie.

Toto je úplné vyhlásenie fínskeho prezidenta Sauliho Niinista a premiérky Sanny Marinovej.

Počas tohtoročnej jari prebehla dôležitá diskusia o možnom členstve Fínska v NATO. Bol potrebný čas, aby si parlament a celá spoločnosť vytvorili k tejto otázke svoj postoj. Bolo potrebný čas na úzke medzinárodné kontakty s NATO a jeho členskými krajinami, ako aj so Švédskom. Chceli sme dať diskusiu potrebný priestor. Teraz, keď sa blíži okamih rozhodovania, uvádzame naše zhodné názory, a to aj pre informáciu parlamentným skupinám a stranám. Členstvo v NATO by posilnilo bezpečnosť Fínska. Ako člen NATO by Fínsko posilnilo celú obrannú alianciu. Fínsko musí bezodkladne požiadať o členstvo v NATO. Dúfame, že vnútroštátne kroky, ktoré sú k tomuto rozhodnutiu ešte potrebné, budú urobené rýchlo v priebehu niekoľkých nasledujúcich dní.