Poľský premiér vyzýva na „denacifikáciu“ Ruska, „rovnako ako kedysi bolo denacifikované Nemecko“.

„Putinova ideológia „russkij mir“ („ruský svet“) je ekvivalentom komunizmu a nacizmu 20. storočia. (…). Je to rakovina, ktorá smrteľne ohrozuje celú Európu,“ hodnotí poľský premiér Mateusz Morawiecki vo svojom stĺpčeku pre Daily Telegraph.

Poľský premiér vyzýva na „denacifikáciu“ Ruska, „rovnako ako kedysi bolo denacifikované Nemecko“.

Mateusz Morawiecki vo svojom stĺpčeku zverejnenom v stredajšom vydaní britského denníka Daily Telegraph uvádza, že keď pred tridsiatimi rokmi západný svet uveril v „koniec dejín“ a „upadli sme do blaženého zabudnutia“, „v Moskve sa pracuje na vzkriesení démonov dejín“.

Poľský premiér pripomenul vývoj totalít 20. storočia. „Keď hovorím s mladými ľuďmi, dejiny 20. storočia im pripadajú ako strašidelná rozprávka. Zdá sa nemožné, že by sa Hitler alebo Stalin mohli vrátiť v našej dobe. Ilúzia, že sa história nemôže opakovať, sa však ukázala 24. februára tohto roku. Nepredstaviteľné sa stalo skutočnosťou, keď rakety dopadli na Kyjev, Charkov a ďalšie mestá suverénneho, demokratického štátu v srdci Európy,“ upozorňuje Morawiecki.

S odkazom na moskovskú prehliadku ku Dňu víťazstva a prejav Vladimira Putina Morawiecki pripomenul, že „Červená armáda síce porazila nacistické Nemecko, ale mnohým národom priniesla otroctvo“.

„Znovuzrodenie Európy bolo možné pod jednou podmienkou. Bolo nutné vybudovať systém, v ktorom by už nikdy nebola možná vojna a totalita. Nedávna ruská agresia proti Ukrajine núti celú Európu premýšľať, či sú základy našej slobody stále pevné a neporušené,“ zdôrazňuje Morawiecki. „V uliciach Buči, Irpinu a Mariupolu tiekla krv nevinných. To, čo sa deje na Ukrajine, znamená návrat prekliatych ideológií. Iróniou tohto príbehu je, že Putin vybudoval nový ruský imperializmus založený na mýte víťazstva nad nacizmom a jeho propaganda opisuje agresiu proti Ukrajine ako operáciu na denacifikáciu tejto krajiny.“ – upozornil poľský premiér.

Morawiecki sa domnieva, že Putin nie je ani Hitler, ani Stalin, ale „je nebezpečnejší“. „Má k dispozícii nielen viac smrtiacich zbraní, ale aj nové médiá, ktoré mu umožňujú šíriť jeho propagandu. Nie je to tak dávno, čo Poľsko viedlo informačnú vojnu s Ruskom o genéze druhej svetovej vojny. Vyhrali sme, ale Putin dosiahol svoje ciele. Infikoval internet milióny falošných informácií“. – je presvedčený predseda poľskej vlády.

„Russký Mir“ je rakovina. Túto novú nepríjemnú ideológiu musíme úplne odstrániť.“ Podľa Morawieckého je Putinom hlásaná ideológia „Russkij Mir“ ekvivalentom komunizmu a nacizmu 20. storočia.

„Je to ideológia, ktorú Rusko ospravedlňuje vymyslené práva a privilégiá svojej krajiny. Je tiež základom príbehu o „zvláštnom historickom poslaní“ ruského národa. V mene tejto ideológie bol Mariupol a desiatky ukrajinských miest porovnané so zemou, pretože posielala ruských vojakov do vojny, presviedčala ich o ich nadradenosti a povzbudzovala ich k páchaniu neľudských vojnových zločinov: k vraždeniu, znásilňovaniu a mučeniu nevinných civilistov. Vieme tiež, že táto ideológia vedie k nútenému presídleniu Ukrajincov hlboko do Ruska,“ vymenoval poľský premiér.

„Russkij Mir“ je rakovina, ktorá pohlcuje nielen väčšinu ruskej spoločnosti, ale predstavuje smrteľnú hrozbu pre celú Európu. Nestačí teda podporovať Ukrajinu vo vojenskom boji proti Rusku. Túto novú zrodnú ideológiu musíme úplne odstrániť,“ zhodnotil. „Rovnako ako kedysi prebehla denacifikácia Nemecka, je dnes jedinou šancou pre Rusko a civilizovaný svet „deputácie“. Ak sa tejto úlohy ihneď nezhostíme, stratíme nielen Ukrajinu, ale aj svoju dušu, slobodu a suverenitu. Rusko sa totiž nezastaví pri Kyjeve. Vydala sa na dlhý pochod na Západ a je len na nás, kde ju zastavíme.“ – dodal.