Kotlebovci chcú vyhlásiť Slovensko neutrálne: Nedajme sa zatiahnuť do žiadnej vojny, ktorá sa nás nijak netýka

Od začatie ruskej invázie na Ukrajine počúvame od našich vládnych poslancov, ako je dôležité, že sme v aliancii NATO, ktorá nás má chrániť pred nepriateľom. Iný názor však majú poslanci opozičnej strany ĽSNS.

Kotlebovci sú za to, aby sa stalo Slovensko neutrálnym štátom, ako je napríklad Rakúsko. S takýmto návrhom prichádzajú do parlamentu.

Od vládnych poslancov či ministra obrany môžeme neustále počúvať, ako je dôležité, že sme v NATO. Poslanec ĽSNS Rastislav Schlosár tomu však neverí a tvrdí, že takéto dohody o alianciách platia len dovtedy, dokým to vyhovuje veľkým krajinám. Dodáva, že Slovensko už bolo v histórii oklamané.

„Treba povedať, že Slovensko má veľmi negatívne skúsenosti s tým, keď bolo súčasťou nejakých vojenských aliancii…. bolo to napríklad pred druhou svetovou vojnou, keď sme mali obranné zmluvy uzatvorené ako Československo s Francúzskom aj v rámci malej dohody s inými štátmi. A tieto štáty… keď nám hrozilo nebezpečenstvo zo strany nacistického Nemecka, tak nám na pomoc jednoducho neprišli.“

„Trvalá vojenská neutralita Slovenska nie je o tom, ako sa ubránime, keď budeme vo vojne. Je o tom, ako sa nedať zatiahnuť do žiadnej zbytočnej vojny. Teda do vojny so štátmi, s ktorými nemáme žiadne spory alebo do vojny, ktorá sa nás nijako netýka. Pretože, ak raz už vo vojne budeme, bude to pre nás národná tragédia bez ohľadu na to, či budeme stáť na strane víťazov alebo porazených. Takto uvažujeme nielen my, ale aj mnohé ďalšie európske štáty, napríklad Švajčiarsko, Rakúsko, Írsko či Malta, ktoré sú dlhodobo vojensky neutrálne.“ uvádza Kotlebovec Schlosár.