Európania skupujú drevo. Vraciame sa do starých čias? Niektorí pália aj odpadky

S rastúcimi cenami zemného plynu a elektriny sa rad európskych domácností obracia k palivovému drevu, ktoré má kompenzovať vyššie náklady na energie na začiatku vykurovacej sezóny.

V piatok sa vedúci predstavitelia Európskej únie nedokázali dohodnúť na cenovom strope pre NatGas, pretože energetická kríza by sa túto zimu mohla ešte zhoršiť, pretože mrazivé počasie by mohlo rýchlo vyčerpať zásoby zo zásobníkov a katapultovať ceny ešte vyššie.

Asi 70 % Európanov používa na vykurovanie svojich domovov NatGas a podľa agentúry Bloomberg teraz asi 40 miliónov ľudí kúri drevom. Nový dopyt po zdroji tepla, ktorý je tu už oddávna, zdvojnásobil cenu drevených peliet za tonu na 600 eur vo Francúzsku.

Agentúra Bloomberg upozornila, že Európania „panicky nakupujú najzákladnejšie palivo na svete“. Dopyt je tak vysoký, že Maďarsko zakázalo vývoz drevených peliet a Rumunsko do jari obmedzilo ceny palivového dreva.

„Vracia sa to do starých čias, keď ľudia nemali vykurovaný celý dom,“ povedal Nic Snell, generálny riaditeľ britského veľkoobchodu s palivovým drevom Certainly Wood. Dodal, že po palivovom dreve je vysoký dopyt.

Boom palivového dreva znamená aj vysoký dopyt po kachliach. Spoločnosť Gabriel Kakelugnar AB, výrobca špičkových kachľových pecí, uviedla, že objednávky vzrástli viac ako štvornásobne a zákazníci musia na dodávky čakať až do marca.

Palivové drevo sa v tejto vykurovacej sezóne stalo nedostatkovým tovarom, čo niektoré domácnosti núti spaľovať všetko, čo nájdu:

„Obávame sa, že ľudia budú páliť len to, čo im príde pod ruku,“ povedal Roger Sedin, vedúci oddelenia kvality ovzdušia vo Švédskej agentúre pre ochranu životného prostredia.

V skutočnosti je to pravda, poľské domácnosti začali spaľovať odpadky a uhlie, pretože zásoby palivového dreva sa stenčujú.

Veľká Británia konečne dospela k informovaniu svojich občanov o rizikách výpadku elektriny. Prevádzkovateľ rozvodnej siete v krajine varoval pred „významným rizikom“ nedostatku plynu NatGas, ktorý by mohol túto zimu vyvolať trojhodinové výpadky elektriny.

Dlho pred vykurovacou sezónou sme podrobne informovali o prudko rastúcom dopyte po palivovom dreve. V auguste sme uviedli, že „vyhľadávanie „palivového dreva“ na Googli v Nemecku explodovalo“, av júli sme dokonca citovali hlavného ekonóma Deutsche Bank Erica Heymanna, ktorý naznačil, že „náhradou za plyn“ bude palivové drevo.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *