EÚ bude posielať Ukrajine 1,5 miliardy eur mesačne. Čo na to Heger?

Európska únia pripravuje plány na poskytnutie ekonomickej pomoci Ukrajine vo výške 1,5 miliardy eur (1,46 miliardy dolárov) mesačne v budúcom roku, uviedla v piatok šéfka EÚ Ursula von der Leyenová.

V prejave po summite vedúcich predstaviteľov EÚ von der Leyenová uviedla, že Ukrajina požiadala medzinárodných darcov o „stabilný, spoľahlivý a predvídateľný tok“ makroekonomickej podpory.

Ukrajinská ekonomika bola rozvrátená osem mesiacov trvajúcou ruskou inváziou a Kyjev odhaduje, že na zabezpečenie základných funkcií štátu potrebuje mesačne najmenej štyri miliardy eur v podobe dotácií alebo pôžičiek.

Von der Leyenová uviedla, že peniaze poskytne EÚ, Spojené štáty a medzinárodné hospodárske inštitúcie – a že odteraz budú po počiatočných odkladoch zasielané ako pravidelné peňažné injekcie.

Vedúci predstavitelia EÚ vo svojom vyhlásení na samite uviedli, že rýchlo poskytnú zvyšné tri miliardy eur z už pridelenej pomoci, a vyzvali komisiu, aby navrhla „štrukturálnejšie riešenie“.

V rozhovore s novinármi von der Leyenová uviedla, že by tak išlo o približne „1,5 miliardy mesačne pre Ukrajinu financované Európskou úniou“.

„Celkovo to teda dá na budúci rok sumu 18 miliárd, čo je suma, s ktorou môže Ukrajina počítať a kde je stabilný a spoľahlivý predvídateľný tok príjmov,“ povedala.

„Poverili sme ministrov financií, aby vypracovali príslušný mechanizmus. Bolo však dôležité dať Ukrajine tiež signál, že veľmi dobre vieme, aký dôležitý je tento spoľahlivý tok príjmov.“

Vo štvrtok, prvý deň summitu, sa prezident Volodymyr Zelenskyj obrátil na vedúcich predstaviteľov EÚ prostredníctvom videospojenia a posťažoval sa, že Rusko premenilo energetickú sieť jeho krajiny na „bojisko“.

K pomoci Ukrajine sa vyjadril aj náš premiér Eduard Heger

„Hovorili sme jasne o ďalšej podpore – humanitárnej, finančnej a vojenskej,“ oznámil premiér Heger.

Podľa jeho slov diskusie lídrov boli zamerané na nutnosť pomáhať a zaistiť Ukrajine potrebnú finančnú stabilitu. „Jednak do konca tohto roka schváliť tri miliardy eur, a zároveň v najbližších týždňoch pripraviť plán pomoci na budúci rok, aby to celé zapadlo do mozaiky pomoci, kde prispejú aj Spojené štáty, Británia, Medzinárodný menový fond a Svetová banka,“ dodal premiér.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *