Erdogan sa stretol s Putinom a všimol si na ňom niečo zaujímavé. Putin je vraj úplne iný

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan tvrdí, že ruský vládca Vladimír Putin sa zdá byť „oveľa ochotnejší a otvorenejší rokovaniam“ ohľadom ukončenia vojny na Ukrajine ako v minulosti. Uviedol to po návrate z Azerbajdžanu, informoval denník Hurriyet.

Turecké médiá stavajú Erdogana do úlohy jediného človeka, ktorý môže v tejto chvíli sprostredkovať rokovania medzi Ruskom a Ukrajinou. Sám turecký prezident uviedol, že možnosť sprostredkovania rokovaní „nie je beznádejná“.

„Putin je „oveľa ochotnejší a otvorenejší rokovaniam ako v minulosti. Uvidíme, kam to môže viesť v rámci telefonickej diplomacie, ktorú budeme v nadchádzajúcich dňoch vykonávať počúvaním oboch lídrov,“ odpovedal na otázku novinára.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj po vpáde ruských vojsk niekoľkokrát vyzval svojho ruského partnera na osobné rozhovory, vládca Kremľa konať ale nechcel.

Potom, čo Ukrajinci objavili masové hroby v okupovaných mestách a ďalšie dôkazy o ruských vojnových zločinoch, prestali s Rusmi vyjednávať, po vyhlásení anexie ďalších ukrajinských území zo strany Moskvy potom dekrétom odsúhlasili embargo na rokovania s Putinom.

Erdogan v rozhovore pre Hurriyet naznačil, že by aj Zelenský mohol svoju pozíciu prehodnotiť.

„Pri včerajšom stretnutí so Zelenským som cítil, že žiadna taká blokáda neexistuje a že aj on je na prekonanie tohto problému. Nie sme beznádejní. Dúfame, že stretnutím oboch vodcov budeme pokračovať na ceste k mieru. Pretože obe strany majú vážne straty. Verím, že mier nebude mať porazených,“ popísal najnovšie poznatky Erdogan.

Turecký prezident tiež uviedol, že verí, že dohoda sprostredkovaná OSN a Tureckom, ktorá umožnila dodávku miliónov ton ukrajinského obilia na svetové trhy, môže byť predĺžená.

„Neexistuje žiadna prekážka týkajúca sa predĺženia dohody o preprave,“ povedal.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *