Je to tu: Rusko porušilo dohodu, na východe Európy môžeme zasiahnuť, vyhlásil námestník NATO

Rusko napadnutím Ukrajiny porušilo dohodu so Severoatlantickou alianciou podpísanú pred 25 rokmi, a NATO preto môže zasiahnuť do bojov vo východnej Európe. V nedeľu to v rozhovore s agentúrou AFP povedal námestník generálneho tajomníka aliancie Mircea Geoana.

Zakladajúci akt o vzťahoch NATO s Ruskom obsahoval opatrenia, ktoré mali „zabrániť koncentrácii konvenčných síl”, najmä v strednej a východnej Európe.

Rusko sa okrem iného zaviazalo, že nenapadne svojich susedov a bude udržiavať dialóg s NATO. Oba tieto záväzky podľa Geoany ale Moskva porušila, čo „zneplatnilo obsah tohto zakladajúceho aktu”.

„Oni sa tak rozhodli, zaviazali sa k tomu, že nenapadnú svojich susedov, čo momentálne robia. Zaviazali sa udržiavať dialóg s NATO, čo nerobia. Takže zakladajúci akt prakticky nefunguje kvôli Rusku,” povedal Geoana.

„Teraz nám už nič nebráni prijať razantnú pozíciu vo východnom krídle a zaistiť, aby bol každý štvorcový meter územia NATO chránený článkom 5,” uviedol bývalý rumunský minister zahraničia. Článok 5 stanovuje, že ak je napadnutý jeden člen NATO, je útok považovaný za útok proti všetkým.