EK schválila obrovské financie pre Ukrajinu. Úroky za úver budú splácať občania EÚ a to pekne dlho

Ukrajine ide z Európskej únii obrovská pomoc v miliardách. S týmto nápadom prišla šéfka Európskej komisie von der Leyenová a Ukrajine bude dostávať v priemere 1,5 miliardy eur mesačne.

Ukrajina nebude z tejto masívnej pôžičky platiť úroky, tie zaplatia občania EÚ. Pomoc bude vo forme vysoko zvýhodnených pôžičiek, ktoré sa budú od budúceho roka vyplácať v pravidelných splátkach. Dokopy má ísť o 18 miliónov eur pre Ukrajinu.

Platiť budú všetko občania Európskej únie a asi aj ich deti. Masívna miliardová pomoc má pomôcť Ukrajine pokryť významnú časť krátkodobých finančných potrieb Ukrajiny na rok 2023.

Vďaka tejto pomoci bude vedieť náš východný sused vyplácať dôchodky či mzdy a udržiavať v prevádzke nemocnice, školy či ubytovania pre presídlených ľudí.

Pomôže im to tiež obnoviť infraštruktúru zničenú ruskou inváziou a obnoviť aj energetickú infraštruktúru, vodné systémy, dopravné siete, cesty a mosty.

Úroky z úveru pre Ukrajinu zaplatia občania EÚ a splácať úver začne Ukrajina od roku 2033.

Tieto návrhy šéfky EK Leyenovej musí schváliť Európsky parlament a jednotlivé štáty EÚ. Jediná krajina, ktorá sa postavila zatiaľ proti je Maďarsko.

Potrebujeme všetky druhy zbraní. Danilov vyzýva Západ, aby zvýšil vojenskú podporu Ukrajine

Ukrajina utrpí obrovské ľudské straty pri obrane východnej hranice NATO, zatiaľ čo spojenci diskutujú, či poskytnúť ďalšiu pomoc našej krajine. Oleksij Danilov, tajomník Rady národnej bezpečnosti a obrany Ukrajiny, to uviedol v rozhovore pre The Globe and Mail, uvádza Ukrinform.

„Ak niekto v nejakom hlavnom meste zvažuje, či by sme mali získať ďalšiu vojenskú podporu alebo nie, rád by som zdôraznil, že práve v tejto chvíli novodobí putinovskí fašisti zabíjajú našich občanov. Zabíjaní sú vojaci, civilisti a čo je najhoršie, naše deti. Nie každý na svete to berie dostatočne vážne,“ povedal Danilov.

Zároveň nespresnil, ktoré krajiny pochybujú o nutnosti poskytnúť Ukrajine ďalšiu podporu. Neuviedol ani konkrétne zbrane, ktoré ozbrojeným silám Ukrajiny chýbajú. „Potrebujeme všetky druhy zbraní,“ povedal.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *