Dôchodca v Paríži zabil troch ľudí: Chcel som vraždiť migrantov, lebo ma v minulosti prepadli, povedal polícii

Muž podozrivý zo zabitia troch ľudí pred kurdským komunitným centrom v Paríži vyšetrovateľom povedal, že chcel „vraždiť migrantov“.

Tento 69-ročný dôchodca v piatok zranil ďalších troch ľudí a keď vošiel do holičstva neďaleko centra, odzbrojil ho a zneškodnil jeden zo zranených.

Bol zadržaný a mohol by čeliť obvineniam z rasovo motivovanej vraždy, pokusu o vraždu a porušenia zbraní.

Prokuratúra uviedla, že nemenovaný podozrivý mal „nenávisť voči cudzincom, ktorá sa stala úplne patologickou“ po tom, ako v roku 2016 zažil vlámanie do svojho domu.

Podozrivý uviedol, že pôvodne išiel na parížske predmestie Saint-Denis s úmyslom zabiť cudzincov, ale rozmyslel si to. Potom sa vybral do kurdského centra v blízkosti domu svojich rodičov.

Jednou z obetí bola Emine Karaová, vedúca kurdského ženského hnutia vo Francúzsku. Pri útoku zahynuli aj ďalší dvaja muži vrátane umelca a politického utečenca Mira Perwera.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron uviedol, že streľba bola „odporným útokom“ proti Kurdom, a vyzval šéfa mestskej polície, aby sa stretol s vedúcimi predstaviteľmi komunity.

Kurdskí aktivisti, ľavicoví politici a protirasistické skupiny po útoku v sobotu v Paríži demonštrovali.

Na námestí Place de la République vo východnej časti Paríža sa zhromaždili tisíce ľudí, ktorí mávali vlajkami zastupujúcimi skupiny bojujúce za práva Kurdov, politické strany a iné subjekty.

Zhromaždenie bolo prevažne pokojné, niektorí protestujúci však hádzali projektily a dostali sa do potýčok s políciou, ktorá použila slzotvorný plyn. Niektorí ľudia v dave vykrikovali heslá proti tureckej vláde.

Útok mal aj následky po celom svete. V severnej Sýrii zorganizovali stovky členov tamojšej kurdskej komunity protest, v ktorom obvinili Turecko zo sprisahania s cieľom zabiť kurdských aktivistov v diaspóre.

„Je to vojna proti našim ľuďom. Nezameriavajú sa na nás len v štyroch regiónoch Kurdistanu, ale aj v Európe. Chcú, aby naši ľudia zahynuli,“ povedal Azad Sulejman, protestujúci sýrsky Kurd.

Turecké sily už dlho bojujú proti kurdským militantom napojeným na zakázanú PKK na juhovýchode Turecka a v severnom Iraku. Turecká armáda tiež nedávno podnikla sériu náletov na ciele sýrskych Kurdov v severnej Sýrii.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *