Dobyje Zelenský územie až po Moskvu? USA idú učiť Ukrajincov dobýjať nepriateľské územia

Spojené štáty začínajú s rozšíreným výcvikom ukrajinských vojakov na boj vo veľkom rozsahu. „Chceme, aby Ukrajinci dokázali úspešne brániť svoju krajinu,“ povedal americký generál a predseda Zboru náčelníkov štábov Mark A. Milley v rozhovore pre Washington Post.

Americká armáda spustila rozšírený a sofistikovanejší výcvikový program pre príslušníkov ukrajinských ozbrojených síl, ktorý je zameraný na rozsiahle boje a znovuzískanie dobytého územia z rúk ruských okupantov.

Najvyšší generál Pentagónu tiež uviedol, že výcvik sa začal vo vojenskom výcvikovom stredisku Grafenwoehr v Nemecku a bude trvať približne šesť týždňov. Približne 500 vojakov absolvuje výcvik v tzv. kombinovanej vojne, v ktorej tanky, delostrelecké oddiely, bojové vozidlá a ďalšie armádne jednotky spolupracujú s cieľom „maximalizovať násilie“ a obsadiť čo najviac nepriateľom ovládaného územia.

„Ukrajinci musia byť schopní čo najlepšie a najúspešnejšie brániť svoju krajinu,“ povedal Milley a dodal, že Ukrajina nerobí nič iné, len sa bráni. „Snažia sa len oslobodiť Ruskom okupovanú časť Ukrajiny,“ poznamenal generál a dodal, že rozsiahle cvičenie prichádza v čase, keď Západ a USA uzatvárajú s Ukrajinou ďalšie dohody o dodávkach zbraní a vojenskej techniky.

Administratíva amerického prezidenta Joea Bidena nedávno schválila dodávky zbraní na Ukrajinu v hodnote takmer 3 miliárd dolárov, čo je najväčší transfer zbraňových systémov od začiatku ruskej agresie. Balík pomoci zahŕňa aj 50 bojových vozidiel pechoty Bradley, motorizované delostrelecké húfnice, bezpilotné lietadlá Gray Eagle, „inteligentné“ letecké bomby JDAM a ďalšie vojenské vybavenie.

Dodávky zbraní prisľúbili aj ďalšie západné krajiny ako Spojené kráľovstvo, Poľsko, Francúzsko a Nemecko. Milley sa tiež domnieva, že bude problematické naučiť ukrajinských obrancov používať zbrane zo Západu. „Bude to trvať nejaký čas – päť až osem týždňov, kto vie.

Uvidíme, čo sa tu stane, ale je veľmi dôležité, aby sa tak stalo čo najskôr, najlepšie hneď,“ povedal Milley pre Washington Post.

Generál plánuje stráviť týždeň v Európe, kde sa stretne so svojimi európskymi kolegami, bude dohliadať na výcvik v Nemecku a skontroluje logistické centrá, cez ktoré prúdia zbrane.

Tento týždeň sa zúčastní aj na konferencii s americkým ministrom obrany Lloydom Austinom, kde sa stretávajú krajiny podporujúce vládu prezidenta Volodymyra Zelenského v Kyjeve.

Milley uviedol, že hlavnou prioritou Ukrajiny je posilnenie protivzdušnej obrany, pričom poukázal na víkendový ruský útok na civilný obytný komplex v Dnepri. „Je to dlhodobý problém, prakticky každý týždeň tu dochádza k významným a agresívnym útokom – najmä na civilné objekty a infraštruktúru,“ uviedol generál a dodal, že Rusi sa v rámci „svojej politiky“ zámerne zameriavajú na civilistov.

„To je samo osebe vojnový zločin,“ uzavrel Milley rozhovor.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *