Orbán si ako jediný európsky politik dovolil obviniť USA, že na ukrajinskej vojne zarábajú

V piatok sa maďarský premiér Viktor Orbán verejne obvinil americkú vládu z toho, že USA profitujú z vojny na Ukrajine. Týmto krokom naznačil, že čím dlhšie trvá vojna, tým viac zisku prichádza pre Spojené štáty, píše vo svojom blogu Roman Bednár.

Toto tvrdenie je v súlade so základnou dogmou dravého kapitalizmu, ktorého vlasťou sú USA. Ide o to, že čo prináša zisk, to sa musí chrániť a udržiavať za každú cenu. V prípade vojny, ktorá prináša tučné zisky, je logické, že by sa mala predlžovať.

Premiér Orbán tiež uviedol, že keby bolo v jeho moci, okamžite by zrušil protiruské sankcie a aj dodávky zbraní Ukrajine. V tejto súvislosti však zdôraznil, že politické možnosti Maďarska sú veľmi slabé a nedostatočné, a preto by len Nemci a Francúzi mohli zmeniť postoj EÚ k sankciám.

Predtým, ako zdôraznil svoj absolútne negatívny postoj k sankciám, povedal: „Jediné čo môžem urobiť, je to, že môžem len obmedziť škody, ktoré sankcie spôsobujú mojmu národu.“ Orbán tiež pripomenul, že „problémy spôsobené sankciami budú v Európe len narastať, ak by sme ich zrušili, ceny energií okamžite klesnú a inflácia tiež.“

Orbán opakoval aj svoje viacnásobné vyhlásenie, že z ekonomického hľadiska je Európa skutočným porazeným v tomto konflikte, zatiaľ čo USA sú jeho absolútnym víťazom, čo sa týka ziskov. Je smutnou skutočnosťou, že ani Slovensko, ani Česko nemajú premiéra podobného formátu ako má Viktor Orbán, ktorý vytrvalo odmieta stať sa poslušným vazalom USA a Západu.

Britský minister obrany potvrdil doteraz najväčší balík vojenskej pomoci Ukrajine

Britský minister obrany Ben Wallace v pondelok v parlamente oznámil podrobnosti o ďalšej vojenskej pomoci Ukrajine, ktorá je podľa neho doteraz najvýznamnejšia. Okrem dodávky 14 moderných tankov Challenger 2, ktorá bola potvrdená už v sobotu, bude súčasný balík zahŕňať stovky obrnených vozidiel, pontónov či munície. Wallace tiež vyzval Nemecko, aby umožnilo dodanie tankov Leopard na Ukrajinu, uviedla agentúra Reuters.

Wallace v parlamente uviedol, že rozhodnutie vyslať na Ukrajinu moderné tanky je „primeranou reakciou na rastúcu ruskú agresiu a nerozlišujúce ostreľovanie“, informoval denník The Guardian. Sľúbená dodávka vojenského vybavenia „výrazne zvýši schopnosť Ukrajiny“ brániť sa proti ruskej invázii, povedal Wallace.

Ruskí oligarchovia tesne pred inváziou prepisovali majetok na deti, tvrdí správa

Ruskí oligarchovia pravdepodobne vopred vedeli o dátume invázie ruských vojsk na Ukrajinu, ktorá sa začala 24. februára minulého roka, a rýchlo prepísali svoj majetok na svoje deti a obchodných partnerov, aby ho ochránili pred očakávanými sankciami. Vyplýva to zo správy FinCEN, agentúry amerického ministerstva financií zameranej na boj proti finančnej kriminalite. Na dokument upozornili okrem iného ruská redakcia BBC a denník Ukrajinska Pravda.

FinCen sa opiera o informácie o podozrivých operáciách s miliardami dolárov na účtoch a vo fondoch viacerých ruských boháčov. Agentúra však neuvádza mená oligarchov ani konkrétne sumy, ktoré podľa nej previedli, aby ich ochránila pred sankciami.

Kremeľ odmieta zodpovednosť za útok v Dnepri, obviňuje ukrajinskú obranu

Kremeľ poprel, že by ruské sily zaútočili na civilnú budovu v ukrajinskom meste Dnipro. Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov uviedol, že za sobotňajší útok, ktorý si podľa dnešnej aktualizácie ukrajinských úradov vyžiadal najmenej 36 obetí, je zodpovedná ukrajinská protivzdušná obrana a protilietadlové rakety.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *