Dekami proti Putinovi: V triedach sú žiaci zabalení v dekách pri 12 stupňoch

Študenti Strednej zdravotníckej školy v českých Hranicích sa sťažujú na chlad v triedach. Riaditeľka školy sa bráni, že len za posledné tri mesiace jej teplárenská spoločnosť naúčtovala takmer 1,25 milióna korún. Škola preto musí šetriť, kde sa len dá, píše CNN Prima NEWS

Po mrazivom víkende klesla v pondelok ráno teplota v učebniach Strednej zdravotníckej školy v Hranicích v Olomouckom kraji na 12 °C. Podľa riaditeľky sa škola v poslednom čase snaží ušetriť peniaze tým, že mimo vyučovacích hodín vypína kúrenie.

„V noci z nedele na pondelok boli veľké mrazy, až -11 °C. Podľa študentov je zima citeľná najmä ráno.

„Je hrozné chodiť do školy, keď je taká zima,“ povedal jeden študent štvrtého ročníka. „Sme si vedomí, že riaditeľka školy za to nemôže. Ale rodičom sa nepáči, že sem chodíme v teplých ponožkách a dekách,“ dodal ďalší študent. „Suma, ktorú predbežne vypočítali na vykurovanie, by nás úplne zničila. 1,2 milióna eur za tri mesiace, ktoré jednoducho nie sme schopní zaplatiť,“ vysvetlil riaditeľ.

Škola je jednou z mála v Olomouckom kraji, ktorá nemá vlastnú kotolňu. Energiu musí získavať z miestnej teplárne. „Sme zákazníkmi spoločnosti, ktorá nás vykuruje. Aj keď je cena od 1. januára štátom obmedzená, platíme za všetky služby,“ uviedla riaditeľka Čamborová.

Problém si uvedomuje aj vedenie Olomouckého kraja. „Je to strašný neporiadok. Chcel by som len upozorniť, že tieto pomôcky neplatí škola, ale región. Je to určite vec, ktorá nás nesmierne trápi,“ priznal hejtman Olomouckého kraja Josef Suchánek (STAN).

Vedenie školy teraz žiada svojho zriaďovateľa, Olomoucký kraj, aby v areáli školy čo najskôr vybudoval novú kotolňu. Podľa Suchánka je hlavnou príčinou zimy v škole zlá prevádzka vykurovacieho systému. Účty za energiu budú v tomto zariadení pravdepodobne vysoké napriek snahe o úsporu.

„Toto je ten boj proti Putinovi? Dekami? Tak to sme fakt vyhrali! Vojna je zlo, vojská by mal stiahnuť z Ukrajiny, ale keď tu pomrzneme a skolabuje nám ekonomika, tak ako ho porazíme?“ pýta sa v diskusii Jiří.

zdroj: CNN Prima News

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *