Čo sa to chystá?! Okamžite opusťte Rusko, vyzýva americká ambasáda v Moskve

Veľvyslanectvo varovalo, že rusko-americkí občania s dvojitým občianstvom môžu byť Kremľom povolaní do vojenskej služby.

Americké veľvyslanectvo v Moskve vyzýva amerických občanov s pobytom v Rusku, aby v súvislosti s eskaláciou vojny na Ukrajine zo strany Vladimíra Putina okamžite odišli.

„Americkí občania by nemali cestovať do Ruska a tí, ktorí sa v Rusku zdržiavajú alebo cestujú, by mali Rusko okamžite opustiť, kým existujú obmedzené možnosti komerčného cestovania,“ uviedlo veľvyslanectvo v bezpečnostnom upozornení vydanom v utorok.

Varovanie prichádza iba týždeň po tom, čo Putin 21. septembra oznámil eskaláciu ruskej vojny na Ukrajine, keď čiastočne mobilizoval záložníkov krajiny a naznačil, že sa uchýli k jadrovej vojne. Po Putinovom vyhlásení ušli v posledných dňoch z krajiny tisíce Rusov.

Veľvyslanectvo vyzvalo občanov USA, aby si „čo najskôr“ zaistili nezávislé cesty, pretože možnosti komerčných letov sú veľmi obmedzené, ale pozemné cesty autami a autobusmi sú stále otvorené. Veľvyslanectvo uviedlo, že má obmedzené možnosti pomôcť Američanom v Rusku, ktorých možnosti dopravy „sa môžu náhle stať ešte obmedzenejšími“.

Upozornenie tiež varovalo Američanov, že Rusko môže odmietnuť uznať americké občianstvo pre dvoch štátnych príslušníkov, pokúsiť sa zabrániť ich odchodu z Ruska, zabrániť prístupu ku konzulárnej pomoci alebo dokonca povolať dvojitých štátnych príslušníkov do vojenskej služby. Veľvyslanectvo dodalo, že v Rusku nie sú zaručené základné ľudské práva, ako je právo na pokojné zhromažďovanie a sloboda prejavu.

„Vyhýbajte sa všetkým politickým alebo spoločenským protestom a nefotografujte bezpečnostných pracovníkov na týchto akciách,“ varovalo veľvyslanectvo. „Ruské úrady zatýkali občanov USA, ktorí sa zúčastnili demonštrácií.“

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *