Chystá sa niečo veľké? NATO posilňuje jednotky rýchlej reakcie na 300-tisíc vojakov!

Severoatlantická aliancia zvýši počet vojakov schopných rýchleho nasadenia na viac ako 300 000. Pred trojdňovým summitom aliančných lídrov začínajúcim v utorok v Madride to v pondelok vyhlásil generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg.

Doteraz majú sily rýchlej reakcie na 40 000 vojakov, podľa šéfa aliancie však prejdú premenou, ktorá povedie k výraznému navýšeniu počtu jednotiek schopných rýchleho premiestnenia do miesta konfliktu.

NATO chce týmto spôsobom najmä dlhodobo posilniť ochranu svojho východného krídla, kde po ruskej invázii na Ukrajinu vzrástli obavy z možnej ďalšej agresie Moskvy.

Obranná organizácia už počas jari rozhodla o vzniku štyroch bojových skupín umiestnených na Slovensku, v Maďarsku, Rumunsku av Bulharsku. Teraz chce v rámci dlhodobejších plánov vytvoriť jednotky, ktoré budú priamo určené na nasadenie v konkrétnom regióne, kam budú pravidelne vyrážať k cvičeniam.

„Tieto jednotky budú cvičiť spolu s domácimi obrannými oddielmi. A zvyknú si tak na miestny terén, vybavenie a naše nové, vopred umiestnené zásoby (techniky),“ vyhlásil Stoltenberg.

Týmto spôsobom by podľa plánov NATO mohli fungovať napríklad nemecké jednotky v Litve či britské v Estónsku. Aliancia chce do miest ich nasadenia dlhodobo umiestniť časť vojenskej techniky, aby predišla zbytočne zdĺhavým presunom.

Prezidenti a premiéri by na summite mali podporiť vytvorenie týchto jednotiek, ich konkrétnu podobu budú jednotlivé krajiny dolaďovať neskôr.

One Reply to “Chystá sa niečo veľké? NATO posilňuje jednotky rýchlej reakcie na 300-tisíc vojakov!”

  1. Mňa iba zaujíma koľkých okupantov plánujú doviesť na Slovensko? A kto ich tu bude živiť? A ako to bude z dodržiavaním našich zákonov? Budú spadať pod našu jurisdikciu? Alebo budú nad zákonom ako okupanti z USA? Boh ochraňuj Slovensko a rodu verných Slovákov!!! Svetu mier!!!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *