Niektorí českí aktivisti sa vysmiali ruským referendám na Donbase, kde sa Moskva rozhodla pre referendá, aby sa ľudia rozhodli, či sa chcú pripojiť k Ruskej federácii.
Humorne tak zorganizovali protest pred ruskou ambasádou v Prahe, kde žiadali anexiu Kaliningradu, ktorý dnes patrí Rusku.
Anexia Kráľovca je česko-poľský vtip, ktorý sa preniesol zo sociálnych sietí do reality. Vznikol ako reakcia na ruské anexie ukrajinských území na základe neplatných referend, píšu spravy.rtvs.sk
„Musíme zdôrazňovať, že ide o vtip, že sa tým bavíme, že to nie je dokonca tak vážne ako ruské referendá. Za naším vtipom nestojí vojna, nestoja zbrane, nestojí utrpenie ľudí,“ hovorí spravodajca Poľskej tlačovej agentúry Piotr Górecki.
Aj slovenská prezidentka Zuzana Čaputová sa pridala k tomuto vtipu
„Možno zvážim štátnu návštevu. Alebo aj nie. Gratulujem našim českým priateľom k odhaleniu absurdity ruských fiktívnych referend na Ukrajine,“ uviedla.
Česi protestovali pred ruským veľvyslanectvom. Žiadali anexiu Kaliningradu (zdroj: RTVS) pic.twitter.com/FjJy7twTEe
— Mário Vidák (@mario_vidak) October 11, 2022
Kaliningradská oblasť, teda ruská exkláva ležiaca medzi Poľskom a Litvou, by mala byť vzhľadom k historickému putu pripojená k Českej republike. Pod recesistickú petíciu sa podpísalo viac ako 6500 ľudí a žartom poňatá téma už si žije svojim životom nielen na slovenských sociálnych sieťach.
Petícia za vyhlásenie referenda o pripojení Kaliningradskej oblasti k Českej republike rezonuje na sociálnych sieťach a rýchlo zbiera ďalšie podpisy. Česi sú dokonca ochotní kvôli prístupu k vlastnému moru aj podporiť prípadnú špeciálnu vojenskú operáciu. Ide o reakciu na absurditu ruského postupu pri pripájaní okupovaných ukrajinských území k Ruskej federácii.
Historicky má návrh anexia oporu v skutočnosti, že hlavné mesto Kaliningradskej oblasti Kaliningrad sa pôvodne volalo Královec a bolo založené už v roku 1255 ako hrad na počesť českého kráľa Přemysla Otakara II., ktorý sa tu preslávil predchádzajúceho roku v bitke pri Rudave v rámci krížovej výpravy proti pohanským Prusom. Okolo roku 1290 získal Královec mestské práva. Rozvíjal sa ako prístav a člen Hanzy.
Aktívni Česi už začali premýšľať nad podrobným plánom, ako štvorstotisícový región začleniť do republiky. Nápady začali zverejňovať na sociálnych sieťach, pričom niektoré dokonca vyzerajú úplne seriózne.
Vzhledem k jistému připojení Královeckého kraje k ČR je potřeba si uvědomit problémy, které jsou spojeny se správou exkláv. Pro ČR jde o novou zkušenost, a i proto si dovolím připojit pár poznámek, které se ČR mohou pro potřeby zdárného dokončení tohoto významného kroku hodit pic.twitter.com/udekr65xO3
— Bohumil Doboš (@BohumilDobos) October 4, 2022