Česi opäť povstali! Desaťtisíce ľudí žiadajú lacný plyn z Ruska a neutralitu (Naživo)

Po takmer štyroch týždňoch zvolali organizátori demonštrácie „Česká republika na 1. mieste“ ďalšiu akciu na pražskom Václavskom námestí. Protestnú akciu nazvanú Česká republika na 1. mieste organizujú Jiří Havel a Ladislav Vrábel, ktorí stáli aj za demonštráciou, ktorej sa na začiatku septembra v Prahe zúčastnilo asi 70-tisíc ľudí. Pôvodne uvádzali, že ak vláda nepodá demisiu do 25. septembra, vyhlási nátlakové akcie. Aj teraz sú protestujúcich desiatky tisíc.

Protest začal o 14.00 h. Demonštrácia má byť prenášaná aj na námestí v Brne, Plzni, Českých Budějoviciach, Havířove, Karvinej, Liberci, Uherskom Hradišti a ďalších mestách, uviedli organizátori.

Protestujúci na Václavskom námestí sa hlásia k plánu nazvanému „Česká republika na 1. mieste“, ktorý je k dispozícii na stránkach akcie.

Plán obsahuje desať požiadaviek, medzi nimi je napríklad zabezpečenie plynu za nízke ceny z Ruskej federácie, vojenská neutralita alebo „ukončenie plánovaného riedenia národa“.

Zvolávateľom demonštrácie je podľa informácií poskytnutých na oficiálnych stránkach Ladislav Vrábel, ktorý na svojom facebookovom účte pred niekoľkými dňami oznámil, že sa ukrajinské okupované územia Donecku a Luhansku „pripájajú k Ruskej federácii“. Odkazoval sa pritom na „predbežné výsledky 97 percent verejnej mienky“.

Ako upozornil týždenník Hrot, Vrábel bol nedávno hosťom vo vysielaní srbskej mutácie propagandistickej televízie Sputnik, kde vyzval na to, aby sa Česko viac orientovalo na Rusko.

„Požadujeme, aby Česká republika bola vojensky neutrálna a aby sa tiež orientovala smerom na Rusko, predovšetkým preto, aby si zabezpečila lacný ruský plyn,“ uvádzal v kremeľskej televízii. Zopakoval, že nechápe, prečo naňho niekto útočí za to, že pracuje v prospech Ruska.

K stredajšej demonštrácii Vrábel uviedol, že chce vyhlásiť požiadavku na „vyhlásenie referenda o priamom nákupe lacného plynu z Ruskej federácie“.

Organizátori protestu sami seba označujú za politicky nezaradených občanov.

Medzi podporovateľmi uvedenými na webe sú okrem iného poslanec SPD Jiří Kobza, predsedníčka hnutia Trikolora Zuzana Majerová, kandidát komunistov na prezidenta Jozef Skála, ekonóm a dekan Národohospodárskej fakulty Vysokej školy ekonomickej v Prahe Miroslav Ševčík či právnička a kandidátka do senátu Jana.

Podobne ako pri predchádzajúcej demonštrácii sa zhromaždil pri múzeu v hornej časti námestia aj hlúčik ľudí z opačného názorového spektra.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *