Česi obnovujú kontroly na našich hraniciach! Extrémne stúpla nelegálna migrácia a naša vláda nič?!

Česko obnovuje kontroly na hraniciach so Slovenskou republikou. Dôvodom je zvýšená nelegálna migrácia. Opatrenia začínajú platiť od stredy 28.9.2022.

„Niekoľkokrát som rokoval so slovenským ministrom vnútra a žiadal som slovenskú stranu, aby plnila to, čo vyplýva z medzinárodných zmlúv, to znamená readmisnú dohodu s Českou republikou,“ priblížil český minister vnútra Vít Rakušan.

Minister Rakušan dodal, že diplomatickými krokmi nedosiahli očakávané výsledky. Spresnil, že prechod cez hranice umožnia na určených miestach. V bežných kontrolách pri prekračovaní štátnej hranice naďalej pokračujú.

Kontroly budú na 27 hraničných priechodoch aj na zelenej hranici. Výnimku budú mať poľnohospodári, lesníci či poľovníci v pohraničí.

Bezpečnostná situácia Českej republiky je podľa Fialy stabilná. Vláda ale musí urobiť toto preventívne opatrenie, aby odradila migrantov od využívania tejto trasy.

„Je to krajné riešenie, z ktorého vláda nemá radosť. Musíme ale reagovať,“ uviedol na brífingu minister vnútra Rakúšan.

Ten súčasne povedal, že iba medziročne stúpla nelegálna migrácia o 1200 percent. Od začiatku roku 2022 polícia zaistila zhruba 11 tisíc nelegálne tranzitujúcich migrantov, ktorí cez Česko cestovali väčšinou do Nemecka.

Najčastejšie išlo podľa ministerstva o mužov zo Sýrie. „Pôvodne sú ale z Turecka,“ upresnil Rakúšan.

Len od začiatku júna do začiatku minulého týždňa potom zaistila polícia v Česku takmer 9500 migrantov, za celý minulý rok ich bolo 1330. Najviac ich odhalila v Juhomoravskom a Zlínskom kraji.

„Odkazujeme prevádzačom, že nelegálny prechod cez česko-slovenskú hranicu nepripadá do úvahy. Uisťujem vás, že organizovaný zločin nebudeme tolerovať,“ povedal aj minister.

Kontroly budú podľa neho prebiehať tak, aby sa čo najmenej dotkli bežného cezhraničného styku. Po 10 dňoch dôjde k vyhodnoteniu opatrení a vláda rozhodne o ďalšom postupe.

Aj slovenskí policajti včera zaistili 23 migrantov natlačených v malej dodávke

„Na tiesňovú linku 158 bolo oznámené, že smerom na mesto Nováky bola videná dodávka, do ktorej malo z kríkov rýchlo nastúpiť približne 20 cudzincov.
Hliadka Pohotovostnej motorizovanej jednotky Krajského riaditeľstva PZ Trenčín zastavila podozrivú dodávku na ceste 1/9 pred obcou Mníchova lehota. V zastavenej dodávke sa nachádzalo 23 osôb, ktoré uviedli, že sú zo Sýrie a ich šofér. Vec si prevzala Národná jednotka boja proti nelegálnej migrácii.“ informuje polícia na sociálnej sieti.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *