Ceny stavebných materiálov vzrástli aj o 100%. Postaviť si dom na Slovensku sa stáva snom

Zdraželo úplne všetko a aj ceny stavebných materiálov a to o extrémnych 100%. Minister dopravy Andrej Doležal hľadá spôsoby, ako sa s týmto nárastom vyrovnať.

Niektoré stavebné materiály vzrástli kvôli pandémii či vojne na Ukrajine až o 100%. Stavbári hovoria o výraznom zvýšení nákladov a probléme dodržať zmluvné ceny.

„Je to veľmi vážny problém. My to vnímame na železniciach či cestných stavbách, ale toto nie je len o nás. Rovnaké problémy, aj keď zrejme v menších zákazkách, majú aj samosprávy. Tiež nevedia, čo robiť, ak im zhotoviteľ povie, že im projekt za vysúťaženú sumu nedokáže postaviť a odstúpi od zákazky,“ skonštatoval Doležal.

Súčasné zmluvy síce majú v sebe tzv. valorizačný vzorec, vďaka ktorému sa dajú zvýšiť výsledné ceny stavieb, ale tento vzorec podľa Doležala nepočítal s takým výrazným nárastom cien na trhu.

„Sme toho názoru, že kombinácia pandémie a vojny je nepredvídateľná okolnosť. Každú zo zákaziek však budeme posudzovať jednotlivo. Nárast cien treba dobre vyargumentovať, lebo sa určite nájdu rôzni špekulanti, ktorí to budú chcieť zneužiť. Veríme, že tú argumentáciu budeme mať dostatočnú na to, aby aj ÚVO uznalo, že sme ten paragraf použili oprávnene,“ dodal minister Doležal.