Čech to povedal v živom vysielaní: Vláda je lojálna s Bruselom a Ukrajinou, ale nie s vlastnými občanmi. Čo je za tým?

Český exminister financií Vlastimil Tlustý sa vo vysielaní CNN Prima NEWS znovu ostro vymedzil voči vládnej koalícii. Podľa bývalého člena ODS, ktorý sa v roku 2009 podieľal na páde vlády Mirka Topolánka, kabinet premiéra Petra Fialu (ODS) podriaďuje svoju politiku záujmom Európskej únie či Ukrajiny a dostatočne nemyslí na českých občanov. Päťkoalícia kritiku podobného razenia dlhodobo odmieta.

Hnutie ÁNO začína mať podľa posledných prieskumov prevahu nad koalíciou Spolu. Obzvlášť slabne podpora TOP 09 a ľudovcov, ktorým volebné modely často prisudzujú podporu pod hranicou piatich percent.

„Podpora Andreja Babiša vyplýva z toho, že za jeho vlády boli urobené astronomické dlhy. Stamiliardy boli rozdané ľuďom, ktorí nepochopili, že ich majú na dlh a budú ich musieť splatiť. Je to začarovaný kruh a občania z neho vidia iba kúsok. Spôsobilo to vysokú infláciu. Babišova vláda zasiala bodliak a Fialova vláda to umocnila,“ povedal Tlustý v programe Čo Čech, to politik!

Súčasnú vládu nijako nešetril ani niekdajší predseda Zelených Matěj Stropnický: „Ak má opozícia po piatich mesiacoch také preferencie, tak vláda vládne zle. Aj keď kabinety vedú boje s infláciou častejšie ako boje s pandémiou, súčasná vláda na to nie je pripravená. Nič nerobí, od toho sa tie preferencie odrážajú.“

Tlustý hovoril o tom, že nová česká vláda je lojálna voči Bruseli čo Ukrajine, ale najmenej lojálna voči vlastným občanom.

„Dopadli ste ako my. Tiež tam máte nenažrancov, lebo verte tomu, zadarmo to nerobia tie svine !“ píše Slovenka Gita.

„U nás podobne sa správa vláda, ide proti vlastným občanom. Nie je to divné?Čo je za tým!? Vie niekto?“ pýta sa Branislav.