Bielorusko hrozí útokmi na Poľsko: „Pošleme vám rakety na vojenské základne a infraštruktúru!“ Hrozí 3.svetová?

Tvrdými údermi na poľskú infraštruktúru pohrozil v stredu v prípade „ozbrojených provokácií“ Západu zástupca náčelníka bieloruského generálneho štábu Ruslan Kosygin, uviedla bieloruská štátna tlačová agentúra BelTA. Hrozba prišla krátko po tom, čo ruský prezident Minsku sľúbil, že dostane taktické balistické rakety Iskander-M.

„V prípade konfliktu sa stáva primárnym cieľom úderu Poľsko a jeho vojenská infraštruktúra, najmä systémy riadenia, miesta trvalého rozmiestnenia národných ozbrojených síl, arzenály a vojenské základne, ale aj kľúčové objekty ich ekonomiky a dopravnej infraštruktúry,“ pohrozil Kosygin.

„Na Západe si musia jasne uvedomiť, že naša odpoveď na akékoľvek ozbrojené provokácie bude jednoznačne adekvátna a tvrdá,“ dodal.

Podľa neho sa v Poľsku objavujú „snahy jednotlivých poľských politikov o návrat takzvaných poľských krajín, čo sú západné oblasti Ukrajiny a Bieloruska“.

Kosygin to nijako nedoložil, narážať ale mohol na to, že niektorí okrajoví poľskí politici sa na seba snažili upozorniť tvrdením, že by mala vzniknúť poľsko-ukrajinská federácia, čo vyvolalo obavy časti Ukrajincov, že by stratili samostatnosť.

Podľa Kosygina je to rovnako ako vojenské cvičenia „príprava vedenia vojenských operácií smerom na východ“.

Kosygin súčasne varoval pred agresívnou politikou USA. „Územie Poľska sa rovnako ako pobaltské krajiny menia na polygón, na ktorom Spojené štáty plánujú rozpútať v Európe ďalší krvavý konflikt proti Ruskej federácii a jej spojencom,“ povedal bez toho, aby pre to uviedol akýkoľvek dôkaz. Aktuálne prebiehajúcu vojnu na území Ukrajiny navyše nerozpútali Spojené štáty, ale Rusko, ktoré susedný štát napadlo.

Kosygin Poľsku pohrozil len pár dní po tom, čo Rusko sľúbilo dodať Bielorusku počas niekoľkých mesiacov balistické rakety krátkeho doletu Iskander-M, ktoré môžu nosiť aj jadrové zbrane. Majú nahradiť starnúce rakety typu Scud.

Bieloruský prezident Alexander Lukašenko pri rokovaní s prezidentom Vladimirom Putinom na konci júna žiadal ruského vodcu, aby krajinu poskytol zbrane predstavujúce symetrickú odpoveď na lety západných lietadiel schopných nosiť jadrové zbrane okolo bieloruských hraníc. Žiadal o zbrane, ktoré môžu nosiť jadrové nálože.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *