Západ chce bojovať do posledného Ukrajinca. Ešte sme ani nezačali, vyhráža sa Putin

Prezident Vladimír Putin dnes komentoval slovami „nech to skúsi“ tvrdenia, že Západ porazí Rusko na bojisku.

Putin tiež vyhlásil s predsedami poslaneckých klubov ruského parlamentu že Rusko ešte „nič vážne“ na Ukrajine nezačalo a Západ by mal pochopiť, že prehral hneď v úvode ruskej „špeciálnej operácie“, teda invázie na Ukrajinu. 

Povedal aj to, že Rusko neodmieta rokovania o mieri, ale čím dlhšie budú tieto rokovania odsúvať, tým ťažšie sa s Ruskom dohovoria.

„Počúvame, že nás chcú poraziť na bojisku. No, čo na to povedať? Nech to skúsi. Už sme mnohokrát počuli, že Západ chce s nami bojovať do posledného Ukrajinca. Pre ukrajinský ľud je to tragédia, ale zdá sa, že všetko k tomu smeruje, „povedal ruský prezident.

Šéf Kremľa povedal, že Rusko neodmieta mierové rokovania, a tí, ktorí ich teraz odmietajú, by mali vedieť, že „čím neskôr, tým to budú mať ťažšie sa s nami dohovoriť“. „Všetci musia vedieť, že sme celkovo ešte nič vážne nezačali,“ povedal o vojne proti Ukrajine, ktorú ruské vojská na Putinov rozkaz začali 24. februára.

Lavrov sa stretne s lídrami krajín G20 prvýkrát od začatia invázie

Ruský minister zahraničia Sergej Lavrov sa na schôdzi skupiny krajín G20 prvýkrát od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu zúčastní medzinárodného fóra, na ktorom budú aj niektorí z najsilnejších západných kritikov ruského vojenského ťaženia. Európska únia dnes uviedla, že nechce dopustiť, aby sa skupina G20 stala platformou ruskej propagandy. Podľa indonézskeho predsedníctva by sa piatkové rokovania na ostrove Bali mali zamerať na tému dodávok potravín do chudobnejších krajín, uviedla agentúra Reuters.

Ministri zahraničia krajín skupiny G20 dnes pricestovali na Bali, kde sa hlavné rokovania uskutočnia v piatok. Prvým Lavrovovým partnerom pri rokovaní bol čínsky minister zahraničia Wang I, ktorého šéf ruskej diplomacie informoval o pokračovaní „špeciálnej vojenskej operácie“ na Ukrajine. Obaja ministri odsúdili protiruské sankcie. Lavrov mal na pláne aj stretnutia s ministrami zahraničných vecí Brazílie, Mexika či Juhoafrickej republiky.

Ministri zahraničia krajín G7 (USA, Kanada, Nemecko, Francúzsko, Británia, Taliansko, Japonsko) žiadne bilaterálne stretnutia s Lavrovom neplánujú, uviedla šéfka nemeckej diplomacie Annalena Baerbocková. Podľa nej sa krajiny zasadnutia G20 zúčastňujú, aby nenechali celú medzinárodnú scénu Rusku. „A predovšetkým nedovolíme, aby ruský prezident (Vladimír Putin) svojou útočnou vojnou uvrhol svet do chaosu,“ uviedla nemecká politička. Zástupcovia krajín G7 sa dnes večer nezúčastnili otváracej recepcie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *