Anglicko hlási komunitné šírenie nového vírusu. Šíri sa najmä v LGBT komunitách

Posledné dni či hodiny stále viac a viac počujeme o víruse opičích kiahní a nové prípady sú po celom svete.

Najnovšie Anglicko hlási komunitné šírenie opičích kiahní na dennej báze a to aj u ľudí, ktorí nemajú cestovnú anamnézu z krajín západnej Afriky, kde sa táto choroba obvykle vyskytuje.

„Zaznamenávame prípady (u osôb), ktoré neboli v kontakte s osobami zo západnej Afriky,“ povedala Hopkinsová z britského Úradu pre zdravotnú bezpečnosť.. Podľa jej slov sa v súčasnosti toto ochorenie v Británii šíri komunitne.

Podľa nej sa šíri ochorenie najmä u ľudí v LGBT komunitách. Ochorenia sú u väčšiny dospelých ľudí „relatívne mierne“, dodala.

Ministerstvo zdravotníctva vyzýva obyvateľov New Yorku, aby nosili tvárové rúška na ochranu pred novým vírusom, ktorý sa objavil, rovnako ako pred vírusom COVID-19 a chrípkou. Opičia kiahne sa šíri predovšetkým fyzickým kontaktom, ale môžu sa prenášať aj kvapôčkami v dýchacích cestách.

CDC medzitým v piatok vydalo varovanie, v ktorom vyzýva lekárov a zdravotnícke oddelenia, aby boli „ostražití“ voči prípadom opičích kiahní v súvislosti s ich zvýšeným celosvetovým šírením.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) usporiadala v piatok mimoriadne zasadnutie, aby prerokovala nedávne „bezprecedentné“ vypuknutie nákazy po tom, čo bolo v Európe potvrdených viac ako 100 prípadov alebo podozrení na ne.

V rámci epidémie, ktorú Nemecko označilo za doposiaľ najväčšie v Európe, boli prípady hlásené najmenej v deviatich krajinách – Belgicku, Francúzsku, Nemecku, Taliansku, Holandsku, Portugalsku, Španielsku, Švédsku a Veľkej Británii – a tiež v USA, Kanade a Austrálii.