Aha, čo chcú urobiť Rusi čo najskôr: Boja sa toho v Kyjeve aj na Západe!

Bývalý ruský prezident a dnes vyhlásil, že nevyhnutné, aby ruskom podporovaní separatisti na východe Ukrajiny vyhlásili referendá o pripojení sa k Rusku.

Pripojenie Doneckej ľudovej republiky a Luhanskej ľudovej republiky k Rusku je podľa Medvedeva krokom k ochrane ich záujmov a k ďalšiemu odôvodneniu toho, aby Rusko mohlo použiť vojenskú silu.

„Referendá v Donbase majú obrovský význam nielen pre systém ochrany obyvateľov DĽR a LĽR a iných oslobodených území, no aj pre nastolenie historickej spravodlivosti,“ napísal Medvedev.

„Narušenie ruského územia je prečin, ktorého spáchanie nám povoľuje použiť všetky sily na sebaobranu… Práve preto sa týchto referend tak boja v Kyjeve a na Západe. Práve preto ich musíme usporiadať,“ dodal.

Štáty EÚ schválili pôžičku päť miliárd eur pre Ukrajinu

Štáty Európskej únie v utorok formálne schválili poskytnutie pôžičky päť miliárd eur (asi 123 miliárd korún) Ukrajine, a to na bežný chod štátu ochromeného ruskou inváziou. Oznámila to Rada EÚ. Na pomoci, ktorá Ukrajine pokryje prevádzkové výdavky zhruba na mesiac, sa únijní ministri financií zhodli minulý týždeň na neformálnej schôdzke v Prahe.

Moskva podľa britskej rozviedky presunula časť ponoriek z Krymu na juh Ruska

Ruská armáda podľa britskej rozviedky premiestnila časť svojich ponoriek z krymského prístavu Sevastopoľ na juh Ruska, informovala v utorok agentúra Reuters. Podľa britskej rozviedky tento krok zrejme súvisí s úspešnou protiofenzívou ukrajinskej armády v posledných týždňoch.

Rusko pokračuje v masívnom ostreľovaní viac ako 33 osád

Rusi na neschopnosť brániť sa ukrajinskej protiofenzíve často odpovedajú masívnym ostreľovaním. Podľa ukrajinského generálneho štábu za posledných 24 hodín zaútočili na infraštruktúru viac ako 33 osád, a to vrátane Kramatorsku, Soledaru či Bachmutu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *