A je zle! Ruský Gazprom nie je schopný dodávať plyn, zasiahla vraj vyššia moc

Nemecká spoločnosť Uniper, ktorá je najväčším odberateľom ruského plynu v Nemecku, dostala od ruskej plynárenskej spoločnosti Gazprom oznámenie o zásahu vyššou mocou.

To by znamenalo, že sa Gazprom snaží vyviazať zo zodpovednosti za neplnenie záväzkov voči Uniperu. Nemecký podnik ale oznámil, že oznámenie Gazpromu neuznáva, pretože má retroaktívnu účinnosť, a to od 14. júna. Informovala o tom agentúra Reuters.

Reuters krátko predtým s odkazom na svoje zdroje napísal, že Gazprom vyhlásil zásah vyššej moci na dodávky zemného plynu do Európy najmenej jednému významnému odberateľovi, ktorého ale nemenoval. Odvolával sa na list Gazpromu s dátumom 14. júna, neskôr uviedol, že list má dátum 14. júla. Účinnosť oznámenia je od 14. júna.

V liste sa uvádza, že Gazprom nemôže splniť svoje dodávateľské záväzky kvôli „mimoriadnym“ okolnostiam, ktoré sú mimo jeho kontroly. Podľa zdroja Reuters sa daný list mal týkať dodávok do Nemecka prostredníctvom plynovodu Nord Stream 1.

Odvolanie sa na vyššiu moc využíva podnik v prípade, že je zasiahnutý niečím, čo nemôže ovplyvniť, vysvetľuje Reuters.

Nord Stream 1 je do štvrtka úplne mimo prevádzky kvôli každoročnej údržbe, ktorá sa začala minulý týždeň v pondelok.

Už predtým však Gazprom znížil dodávky cez Nord Stream 1 na 40 percent celkovej kapacity. Zdôvodnil to technickými problémami s kompresorovou turbínou.

Jej opravu vykonala v Kanade nemecká spoločnosť Siemens Energy. Kvôli západným sankciám ale Kanada odmietala turbínu poslať späť. Nakoniec tak urobila v nedeľu na žiadosť Nemecka.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *