97% hlasujúcich na okupovaných miestach malo hlasovať za pripojenie sa k Rusku. Západ tieto pseudoreferendá odmieta a pošle ďalšie sankcie

V Moskvou ovládaných a okupovaných častiach Ukrajiny skončili narýchlo zorganizované hlasovania o pripojení k Rusku a podľa okupačných úradov čiastočné výsledky ukazujú, že sa väčšina ľudí vyslovila za odtrhnutie od Ukrajiny. Kyjev zopakoval, že referenda neuzná, a podobne reagujú aj západní politici. Podľa Paríža povedú len k ďalším sankciám.

„Nemajú žiadnu legitimitu, žiadnu hodnotu, neuznáme ich, a čo viac, povedú k sankciám zo strany Francúzska, Európy a ďalších štátov medzinárodného spoločenstva,“ povedala francúzska ministerka zahraničných vecí Catherine Colonnaová v rozhovore so stanicou BFM TV.

O tom, že Paríž referenda neuzná, uistila politička, ktorá navštívila v utorok Kyjev, aj ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. „Prvé odhady výsledkov ukazujú, že je to fraška,“ dodala.

Okupačné či proruské úrady na Ukrajine na základe čiastočných výsledkov uvádzajú, že sa výrazná väčšina hlasujúcich vyslovila za odtrhnutie od Ukrajiny, uviedla ruská agentúra RIA Novosti.

Podľa čiastočných výsledkov, o ktorých proruská či okupačná správa tvrdia, že sa zakladajú na údajoch po sčítaní od 13 do 18 percent hlasov v jednotlivých oblastiach, sa za pripojenie k Rusku vyslovilo okolo 97 percent hlasujúcich.

K tvrdým sankciám zo strany EÚ vyzval v utorok na spoločnej konferencii s Colonnaovou ukrajinský minister zahraničia Dmytro Kuleba.

„Kozmetické opatrenia nebudú stačiť. Čím bude reakcia na takzvané referendá miernejšia, tým väčšia bude motivácia Ruska konflikt vyostriť a anektovať aj ďalšie územia,“ zdôraznil Kuleba.

Na hlasovanie uviedol, že nezmení „nič na našej politike, diplomacii ani na našich vojenských krokoch“.

Západné krajiny či ukrajinská vláda hlasovanie ani jeho výsledok neuznávajú, celá akcia je podľa nich propaganda a nelegálny podvrh majúci umožniť Moskve anektovať násilne obsadené územia.

Hlasovanie, o ktorých konaní proruské úrady informovali len pred týždňom, opakovane sprevádzali správy o nútenej účasti a ďalších volebných podvodoch. Moskvou ovládané oblasti navyše v uplynulých mesiacoch kvôli vojne opustila značná časť ich obyvateľov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *