9.mája môže Putin vyhlásiť úplnú vojnu Ukrajine či „svetovému nacizmu“, aby zmobilizoval celý ruský ľud

Rusko by mohlo o pár dní vyhlásiť Ukrajine úplnú vojnu. Hovorí sa o dátume 9.mája, ktorý je pre Rusko Dňom víťazstva Sovietskeho zväzu nad nacistickým Nemeckom.

Teraz sa šíria informácie, že Putin vyhlási Ukrajine formálne vojnu, čo by znamenalo úplnú mobilizáciu ruských záložných síl.

Dôvodom je nepresvedčivý doterajší ruský postup v druhej fáze vojny, vysvetľujú americkí a západní predstavitelia.

Západní predstavitelia už dlho predpokladajú, že Putin využije symbolický význam a propagandistické hodnoty tohto dňa na oznámenie buď vojenského úspechu na Ukrajine, alebo zásadnú eskaláciu konfliktu. Alebo oboje.

Podľa americkej televízie CNN sa podľa všetkého začal výraznejšie rysovať druhý z načrtnutých scenárov, a to že Putin 9. mája formálne vyhlási Ukrajine vojnu. Putin doteraz trval na tom, že konflikt sa bude označovať ako „špeciálna vojenská operácia“, čím fakticky zakázal slová ako invázia a vojna.

„Myslím, že sa bude snažiť prejsť od svojej „špeciálnej operácie“,“ povedal minulý týždeň britský minister obrany Ben Wallace rozhlasovej stanici LBC. Podľa neho si Putin pripravuje pôdu na to, aby mohol povedať: „Pozrite, toto je teraz vojna proti nacistom a ja potrebujem viac ľudí.“

Nacizmus na Ukrajine, čo je naratív zhusta vo svete odmietaný historikmi aj politickými pozorovateľmi, sa nepodarilo odstrániť a navyše sa z pohľadu ruskej propagandy ukázalo, že je táto ideológia rozšírenejšia.

Wallace by neprekvapilo, keby Putin vyhlásil, že Rusko je teraz vo vojne s nacistami celého sveta a že je teda potrebné masovo mobilizovať ruský ľud.