Zvláštne: V americkom obvode zvolili politika, ktorý je už mesiac po smrti

Obyvatelia 32. volebného obvodu v americkom štáte Pensylvánia v utorok vybrali ako svojho zástupcu do štátneho zákonodarného zhromaždenia demokrata Anthonyho DeLucu, ktorý ale minulý mesiac zomrel na rakovinu. Kvôli jeho víťazstvu sa musia uskutočniť mimoriadne voľby, uviedol denník The Guardian.

DeLuca, ktorý bol najdlhšie slúžiacim zákonodarcom v Pensylvánii, zomrel 9. októbra na rakovinu. Chorobu v minulosti dvakrát prekonal.

V čase jeho úmrtia už ale bolo príliš neskoro na zmenu volebného lístka alebo navrhnutie iného kandidáta. Jeho protikandidátka zo strany Zelených Queonia Livingston získala len 14 percent hlasov. DeLucovo víťazstvo s 85 percentami hlasov tak vyvolalo mimoriadne voľby, ktoré sa budú konať neskôr.

„Hoci sme neuveriteľne zarmútení stratou zastupiteľa Tonyho DeLucy, sme hrdí na to, že mu voliči aj naďalej prejavujú dôveru a oddanosť demokratickým hodnotám tým, že ho znovu posmrtne zvolili,“ uviedol demokratický volebný výbor pensylvánskej Snemovne reprezentantov vo svojom tweete.

Nie je to prvýkrát, čo kandidát posmrtne vyhral voľby. V roku 2018 získal majiteľ nevestinca Dennis Hof kreslo v nevadskom štátnom zákonodarnom zbore za republikánov, hoci tri týždne predtým zomrel.

Na rozdiel od Pensylvánie však jeho víťazstvo nevyvolalo mimoriadne voľby. Úrady za neho museli vymenovať zástupcu zo strany, za ktorú Hof kandidoval.

Podľa niektorých voličov je dôvodom, prečo sú kandidáti volení aj posmrtne, nízka informovanosť ľudí o aktuálnych udalostiach, napríklad o tom, či je kandidát nažive, alebo nie. Podľa iných sa situácia opakuje, pretože ľudia jednoducho volia meno, ktoré je im najznámejšie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *