Znížením spotreby plynu bojujeme proti ruskej agresii, tvrdí Heger

Slovenský premiér Eduard Heger si myslí, že znížením spotreby plynu a jeho efektívnejším využívaním je ďalšia z možností, ako znížiť závislosť na ruskej surovine a bojovať proti ruskej agresii.

„Dnes v Bruseli prišlo k ďalšej dohode v rekordnom čase a EÚ urobila veľký krok vpred v otázke zníženia spotreby plynu v rámci prípravy na scenár prerušených dodávok zo strany Ruska. To už avizovalo ich zníženie na 20 percent. Členské krajiny preto dobrovoľne usporia počas najbližšieho vykurovacieho obdobia 15 percent,“ uviedol Heger.

„Išlo o zohľadnenie nášho priemyslu, ktorý má odvetvia s výraznou závislosťou od plynu či vyšší stav naplnenosti zásobníkov. Vďaka tomu máme z výšky úspor ako Slovensko výraznú úľavu,“ priblížil premiér.

Podľa EÚ dohoda o plyne prinesie dostatočné úspory na prežitie priemernej zimy

Dohoda o obmedzení spotreby plynu, na ktorej sa dohodli krajiny EÚ, by mala priniesť dostatočné úspory plynu na prežitie priemernej zimy, ak by Rusko v júli úplne prerušilo dodávky, uviedol šéf energetiky bloku Kadri Simson.

„Naše prvé výpočty ukazujú, že aj keby sme využili všetky výnimky v plnom rozsahu, dosiahli by sme zníženie dopytu, ktoré by nám pomohlo bezpečne prečkať priemernú zimu,“ povedal Simson na tlačovej konferencii.

EÚ musí „čo najskôr“ konať proti hrozbám Gazpromu v oblasti plynu

Plán Gazpromu na obmedzenie dodávok plynu do Európy ukazuje, že krajiny EÚ sa musia dohodnúť na obmedzení spotreby ruského plynu v zime, uviedol minister z Českej republiky, ktorej krajina predsedá EÚ.

„Putin bude pokračovať vo svojich špinavých hrách pri zneužívaní a vydieraní dodávok plynu,“ povedal český minister priemyslu a obchodu Jozef Sikela, ktorý prišiel na rokovania o spoločnom pláne s ministrami energetiky EÚ do Bruselu.

Zníženie dodávok Gazpromu „je len ďalším … dôkazom, že musíme vziať hru do svojich rúk a musíme čo najskôr znížiť závislosť na ruských dodávkach“, dodal.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *