Nemecko: Priemysel v krajine obmedzuje výrobu, kvôli vysokým cenám energií

Prieskum vykonaný medzi 3 500 nemeckými podnikmi ukázal, že 16 % z nich obmedzuje výrobu alebo čiastočne prerušuje činnosť kvôli rastúcim cenám energií.

„Sú to alarmujúce čísla,“ uviedol Peter Adrian, prezident priemyselnej a obchodnej komory, ktorá štúdiu vypracovala. „Ukazujú, ako trvalo zaťažujú vysoké ceny energií,“ dodal.

Nemecko je do značnej miery závislé od ruského plynu, ktorý poháňa jeho exportne orientovanú ekonomiku a zaisťuje teplo v domácnostiach. Krajina sa však pripravuje na možné úplné zastavenie ruských dodávok, ak Moskva zintenzívni využívanie plynu ako ekonomické zbrane proti Západu, zatiaľ čo vedie vojnu na Ukrajine.

Vojna Ukrajinu nezlomí, hovorí Zelenskyj

Ruská vojna na Ukrajine sa blíži k svojmu piatemu mesiacu, prezident Volodymyr Zelenskyj však vyjadril presvedčenie, že jeho krajina zvíťazí.

„Táto vojna Ukrajinu nezlomila a nezlomí,“ uviedol Zelenskyj na Telegrame.

„Nevzdáme sa. Budeme chrániť to, čo je naša. Zvíťazíme!“ pokračoval a dodal, že život v jeho krajine pokračuje napriek bojom.

Zelenskyj zopakoval svoju výzvu, aby USA a ďalšie členské štáty NATO dodali ťažké zbrane na zastavenie ruského postupu a oslobodenie území obsadených v priebehu vojny.

Rusko tvrdí, že zasiahlo vojenskú loď v prístave Odesa

Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Maria Zacharovová uviedla, že ruské sily zasiahli ukrajinskú vojenskú loď v prístave Odesa na Ukrajine vysoko presnými raketami.

Ukrajinská armáda uviedla, že ruské rakety zasiahli kľúčový južný prístav v sobotu a ohrozili tak dohodu podpísanú iba deň predtým, ktorá má odblokovať vývoz obilia z čiernomorských prístavov a zmierniť celosvetový nedostatok potravín spôsobený vojnou.

„Strely Kaliber zničili vojenskú infraštruktúru v prístave Odesa, a to vysoko presným úderom,“ uviedla Zacharovová na Telegrame v reakcii na slová prezidenta Zelenského, ktorý uviedol, že dialóg s Moskvou je po útoku stále neudržateľnejší.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *