Zničili sme ukrajinský sklad a 100-tisíc ton leteckého paliva, tvrdia Rusia

Ruské ministerstvo obrany tvrdí, že ruská armáda na Ukrajine zničila veľké skladisko leteckého paliva. Ukrajina tým mala prísť o asi 100 000 ton paliva, uvádza agentúra AFP s odkazom na ruské zdroje.

„Pri obci Smila v Čerkaskej oblasti bol zničený sklad pohonných hmôt, kde bolo uskladnených viac ako 100 000 ton leteckého paliva pre ukrajinské letectvo,“ uviedlo ruské ministerstvo. Nerozviedlo, čím malo byť toto miesto, nachádzajúce sa v strednej Ukrajine ďaleko od frontových línií, zasiahnuté.

Zatiaľ sa na západných ani ruských sociálnych sieťach neobjavili záznamy potvrdzujúce tvrdenia Ruska. Dá sa predpokladať, že zničenie takého množstva paliva by spôsobilo masívnu explóziu.

Ukrajinský minister zahraničných vecí vyzýva na celosvetový zákaz ruskej televíznej stanice

Ukrajinský minister zahraničia Dmytro Kuleba na Twitteri vyzval svetové vlády na zákaz ruskej televíznej stanice RT. „Vlády, ktoré ešte RT nezakázali, si musia pustiť tento výťažok z jej vysielania,“ napísal šéf rezortu na sociálnej sieti. V priloženom videu z televíznej stanice jej riaditeľ vysielania Anton Krasovskij vyhlasuje, že „ukrajinské babičky by rady minuli svoje úspory na pohreb za to, aby ich znásilnili ruskí vojaci“. Propagandista zároveň odporučil kúriť a upaľovať ukrajinské deti. Štáty, ktoré nechávajú RT na svojich územiach ďalej fungovať, sa tak podľa Kuleby stavajú na stranu nabádania ku genocíde.

Šojgu tvrdil, že by Ukrajina mohla použiť špinavú bombu. Dôkazy neposkytol

Ruský minister obrany Sergej Šojgu povedal v telefonickom rozhovore svojmu francúzskemu partnerovi Sébastienovi Lecornuovi, že situácia na Ukrajine smeruje k „nekontrolovateľnej eskalácii“. Vyplýva to z vyjadrenia ruského ministerstva obrany. Podľa neho hovoril Šojgu aj o obavách z toho, že by Ukrajina mohla v konflikte použiť takzvanú špinavú bombu. Rusko neposkytlo žiadne dôkazy pre takéto tvrdenie, podotkla agentúra Reuters. Kyjev zatiaľ nereagoval.

Šéf ukrajinských špiónov: Rusko sa čoskoro rozpadne

Náčelník ukrajinskej vojenskej rozviedky Kyrylo Budanov tvrdí, že sa ruská armáda rozpadá. Ukrajina podľa neho do leta budúceho roka oslobodí Krym aj Donbas a vo vojne zvíťazí. V minulosti pritom presne predpovedal, kedy a ako začne ruská invázia. Šéf špiónov sa tiež domnieva, že prehra Moskvy vo vojne bude znamenať odtrhnutie niektorých regiónov od Ruskej federácie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *