Žiadny rešpekt? „Západ nie je v pozícii, aby dával rozkazy Číne“ hovorí čínsky veľvyslanec v Rusku

Čínsky veľvyslanec v Rusku sa nechal počuť, že Západ nie je v pozícii, aby dával Číne akékoľvek pokyny v otázke invázie na Ukrajinu.

Zároveň uviedol, že Čína „aktívne podporuje úsilie o vyriešenie otázky“ invázie, ktorú Rusko rozpútalo vo februári minulého roka. Informovala o tom ruská tlačová agentúra TASS s odvolaním sa na rozhovor s čínskym veľvyslancom Čang Chan-chuejenom, ktorý priniesol proruský denník Izvestija.

Diplomat tiež uviedol, že Peking neposkytol zbrane ani jednej strane konfliktu. „Čína nemá v ukrajinskej otázke vlastné záujmy, ale nie je len vonkajším pozorovateľom a určite sa nesnaží prilievať olej do ohňa alebo využívať príležitosti na využitie situácie,“ povedal Čan-chuejen a dodal, že Čína bude naďalej presadzovať mier, dialóg a „historickú spravodlivosť“. Čo však myslel pod pojmom spravodlivosť, nevysvetlil.

V rozhovore tiež kategoricky odmietol obvinenia Západu, že Čína v konflikte podporuje Rusko. „Od začiatku krízy (invázie na Ukrajinu) Čína neustále predkladá štyri priority, štyri spoločné črty a tri otázky na zváženie, ako aj pozičný dokument s názvom „Pozícia Číny k politickému riešeniu ukrajinskej krízy“, ktorý aktívne podporuje úsilie o vyriešenie problému prostredníctvom dialógu a rokovaní,“ povedal diplomat.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *