Zelenský: Rusko má síce prevahu, ale bude porazené!

Ukrajinský prezident Zelenskyj vyhlásil v utorok večer, že ukrajinské sily zaznamenali úspechy v niektorých častiach Charkovskej oblasti na východe, ale aj v oblasti na juhu krajiny.

Zelenský priznal ruskú prevahu čo sa týka technickej vybavenosti, ale napriek tomu jeho jednotky preukazujú odvahu a zostávajú „pánmi situácie“. „Chceme, aby boli oslobodení všetci naši ľudia. Musí sa to však uskutočniť s opatrnosťou,“ uviedol.

Zelenský privítal tiež nový balík sankcií voči Rusku, ktorý schválila Európska rada. Rusko podľa jeho slov v dôsledku sankcií zostane na okraji svetovej ekonomiky. „Rusko sa nebude schopné adaptovať, a to znamená, že bude porazené,“ píše CNN.

Zelenskyj hovorí, že Ukrajina je už faktickým členom EÚ

Ukrajina sa už považuje za súčasť Európskej únie, uviedol prezident Volodymyr Zelenskyj vo videoposolstve luxemburskému parlamentu.

„Ukrajina sa už de facto stala členom EÚ,“ povedal. „Domnievam sa, že Ukrajina už svojimi činmi dokazuje, že spĺňa európske kritériá.“

S odkazom na ruského prezidenta Vladimíra Putina Zelenskyj vyzval blok, aby „tomuto jedincovi zabránil v ničení európskych hodnôt. Ak sa nám spoločne nepodarí tohto človeka zastaviť, potom nastávajú temné hodiny – temné hodiny, ktoré sme už zažili počas druhej svetovej vojny.“