TOTO JE ZLÉ: Práve sme hlasovali za sankcie, vďaka ktorým Slovnaft nebude vedieť zásobovať ani Slovensko

Dnes sa schválil už siesty balík sankcii proti Rusku za jeho inváziu na Ukrajine. Naša diplomacia však nedomyslela všetko úplne a vyzerá to na pekne fatálny problém.

Spoločnosť Slovnaft, vďaka ktorej si všetci vieme natankovať do svojich áut a zásobuje aj zahraničné trhy ako Česko, Rakúsko a Poľsko upozorňuje na veľký problém.

Hovorca Slovnaftu upozorňuje, že súčasné znenie sankcií bratislavskej rafinérii totiž neumožní vývoz kľúčových produktov na jej tradičné trhy ako Česko, Rakúsko a Poľsko. To následne obmedzí nadstavené spracovateľské kapacity rafinérie v Bratislave pod technologické minimum.

„V dôsledku toho nebude garantovaná bezpečnosť dodávok na Slovensku. Obmedzením ponuky produktov v regióne a znížením kapacity Slovnaftu, Slovensko a slovenský trh nebude možné zásobovať. Berieme na vedomie sankcie, ktoré boli prijaté, zároveň však chceme upozorniť na možné riziká z nich vyplývajúce,“ uviedol hovorca Slovnaftu.

Bratislavská rafinéria upozorňuje svojich partnerov na exportných trhoch, že po ôsmich mesiacoch bude chýbať palivo

„Súčasný návrh sankcií nedáva Slovnaftu pôvodne požadovaný trojročný časový priestor na vykonanie technologických úprav v rafinérii a logistickom zabezpečení pri dovoze a spracovaní alternatívnej ropy. Doteraz nám nie sú známe dôvody, na základe ktorých sa trojročné obdobie zmenilo na osem mesiacov. Z tohto dôvodu nemôžeme niesť prípadné následky a dopady na slovenskú ekonomiku a zásobovanie obyvateľstva,“ konštatoval hovorca.