Zelenský: Rusi sú divosi a teroristi!

Pri ruskom ostreľovaní ukrajinského mesta Záporožie v noci na nedeľu zahynulo najmenej 13 ľudí a zranených bolo 87 osôb, medzi ktorými je desať detí. Oznámil to šéf oblastnej správy Oleksandr Staruch. Podľa neho ruské lietadlo vypálilo 12 striel, ktoré čiastočne zničili deväťposchodový obytný dom a poškodili niekoľko ďalších budov.

Podľa miestnych zdrojov muselo byť 60 zo 87 zranených hospitalizovaných. Medzi ranenými je desať detí.

Prezident Volodymyr Zelenskyj útok odsúdil ako „absolútne zlo“ spáchané ľuďmi, ktoré označil za „divochov a teroristov“. Sľúbil, že zodpovední ľudia za to budú postavení pred súd.

Pracovníci verejných služieb ráno začali s odpratávaním trosiek, ľudí je ale nedostatok. „Preto sa starostliví občania Záporožie môžu do odpratania zapojiť tiež,“ vyzval tajomník mestskej rady v Záporoží Anatolyj Kurtev.

Na mieste pracujú všetky pohotovostné a špecializované služby mesta. Podľa agentúry Unian ide o 20 jednotiek s 85 záchranármi.

„V súvislosti s hrozbou opakovaného ostreľovania vyzývame ľudí, aby sa zdržali návštev miest, kde špecializované zložky vykonávajú mimoriadne a záchranné operácie,“ uviedol hasičský záchranný zbor.

Rusko, ktoré na Ukrajinu zaútočilo tento rok 24. februára, ďalej útočí na civilistov, čo však aj napriek nazhromaždeným dôkazom popiera.

Šéf oblastnej vojenskej správy Oleksandr Staruch v noci na nedeľu hlásil „asi tucet“ rakiet prilietajúcich do mesta. Záporožie je častým cieľom ruského ostreľovania.

Moskva na konci septembra vyhlásila časť Záporožskej oblasti za ruskú, rovnako ako aj niektoré ďalšie ukrajinské územia, nad ktorými sa jej podarilo pri invázii na Ukrajinu získať kontrolu. Záporožie, ktoré malo pred vojnou približne 700 000 obyvateľov, ale zostáva pod kontrolou Kyjeva. Ruskú anexiu Kyjev aj Západ odmietajú.

„Ukrajina túto vojnu nikdy nechcela. Ukrajina neurobila nič, aby ju vyprovokovala. Máme dočinenia so štátom, ktorý nechce mier. S teroristickým štátom.“ napísal Zelenský na sociálnej sieti.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *