Zelenský práve vyhlásil, že jednať už nebude s Putinom, ale s novým ruským prezidentom

Ukrajina je pripravená na rozhovory s Ruskom, ale nie s Vladimírom Putinom. Bude rokovať až s novým ruským prezidentom, vyhlásil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

„Ukrajina bola a zostáva lídrom v úsilí o vyjednávanie. Je to náš štát, ktorý vždy ponúkal Rusku, aby sa dohodlo na spolužití za rovných, čestných, slušných a spravodlivých podmienok. Je zrejmé, že s týmto ruským prezidentom je to nemožné. Nevie, čo je dôstojnosť a poctivosť. Preto sme pripravení na dialóg s Ruskom, ale s iným ruským prezidentom,“ povedal Zelenskyj, ktorý v prvých mesiacoch opakovane vyzýval Putina na priame rokovanie, čo Kremeľ odmietal.

Opätovný mier bude podľa jeho slov dosiahnutý iba „posilnením Ukrajiny a vyhnaním okupantov z celého ukrajinského územia“.

Ruský prezident v piatkovom prejave, ktorý predchádzal podpisu zmlúv o pripojení ukrajinských oblastí k Rusku, vyhlásil, že krajina bude hájiť anektované ukrajinské územia „všetkými dostupnými prostriedkami“. Zároveň zdôraznil, že anektovaných území sa Moskva nevzdá.

Zelenskyj súčasne oznámil, že jeho krajina podáva žiadosť o urýchlené prijatie do Severoatlantickej aliancie, ako to urobilo Švédsko a Fínsko.

Čo presne „urýchlená“ žiadosť o vstup do NATO znamená, nie je zatiaľ jasné, pretože vstup novej krajiny do NATO vyžaduje jednomyseľnú podporu Aliancie, pripomína agentúra AP.

Zelenskyj v polovici marca uviedol, že si je vedomý toho, že jeho krajina sa členom Severoatlantickej aliancie nestane. Podľa vtedajšieho vyjadrenia ukrajinského prezidenta bolo Kyjevu dané na vedomie, že politika „otvorených dverí“ sa Ukrajiny netýka.

Šéf NATO odsúdil vyhlásenie anexie časti Ukrajiny Ruskom

Najnovšie ruské hrozby a čiastočná mobilizácia sú signálom slabosti Moskvy a dôkazom, že ruskému prezidentovi Vladimírovi Putinovi nevychádza jeho stratégia, uviedol na dnešnej tlačovej konferencii generálny tajomník Severoatlantickej aliancie Jens Stoltenberg.

Ukrajina má právo vziať si späť územia, ktoré v súčasnosti okupujú ruské sily, vyhlásil šéf NATO a odsúdil vyhlásenie anexia štyroch ukrajinských oblastí Ruskom ako „nelegálne a nelegitímne“. Rovnaký postoj dnes zaujali mnohí západní politici.

Kombinácia jadrových vyhrážok, mobilizácia a vyhlásenie anexia predstavuje najzávažnejšiu eskaláciu vojny na Ukrajine od jej februárového začiatku, uviedol Stoltenberg. NATO naďalej Ukrajincov „neochvejne podporuje“ pri obrane pred ruskou agresiou. Generálny tajomník zdôraznil, že NATO je obranná aliancia a vojny sa priamo nezúčastňuje, dodáva ale Ukrajine prostriedky, aby sa mohla brániť. O Ukrajincoch hovoril ako o hrdinoch.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *