Zelenský práve vyhlásil: Rusov zatlačíme! Ak chcete prežiť, utečte! Berieme si aj Krym!

Ukrajinský prezident Zelenský vo svojom príhovore vyhlásil, že Ukrajina si berie späť, čo jej patrí a zatlačí ruské sily k hraniciam.

Zelenský hovoril o oslobodení Charkovskej, Luhanskej, Doneckej, Záporožskej a Chersonskej oblasti, polostrova Krym a pobrežia Čierneho a Azovského mora od Hadieho ostrova po Kerčský prieliv.

„Chce niekto vedieť, aké sú naše plány? Podrobnosti vám žiadny skutočne zodpovedný človek nepovie. Pretože toto je vojna,“ uviedol Zelenský.

„No okupanti by mali vedieť: zatlačíme ich k hraniciam. K našim hraniciam, ktorých línia sa nezmenila. Okupanti to dobre vedia. Ak chcú prežiť, je čas, aby ruská armáda utiekla. Choďte domov,“ dodal.

Ruský vojak, ktorý otvorene popísal inváziu na Ukrajine, požiadal vo Francúzsku o azyl

Ruský výsadkár, ktorý zverejnil otvorený opis svojich skúseností z prvých mesiacov ruskej invázie na Ukrajine, požiadal o politický azyl vo Francúzsku. Napísala o tom agentúra AFP. Pavol Filaťjev v nedeľu priletel do Paríža cez Tunisko a tvrdí, že mu vo vlasti hrozí stíhanie a prísny trest za to, že napísal o dysfunkčnej ruskej armáde a o postojoch vojakov k vojne.

„Keď som sa dozvedel, že veľké zvieratá žiadajú, aby som dostal 15 rokov väzenia za šírenie nepravdivých správ, uvedomil som si, že nič nezmôžem a že moji právnici mi v Rusku nemôžu pomôcť,“ povedal AFP 34-ročný vojak, ktorý dva mesiace slúžil na juhu Ukrajiny v blízkosti miest Cherson a Mykolajiv.

EÚ kvôli ohrozeniu jadrovej elektrárne daruje Ukrajine päť miliónov jódových tabliet

Európska únia kvôli ohrozeniu Záporožskej jadrovej elektrárne daruje Ukrajine päť miliónov jódových tabliet, ktoré v prípade úniku radiácie slúžia na ochranu zdravia obyvateľov. Informovala o tom v utorok Európska komisia. Dodanie tabliet z únijných rezerv na Ukrajinu zaistí Nemecko, ďalších pol milióna tabliet pošle Rakúsko.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *