Zelenský podpísal dekrét, ktorý zakazuje rozhovory s Putinom. Reakcie z Ruska bola okamžitá

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v utorok podpísal dekrét, ktorý vylučuje akékoľvek rozhovory s ruským prezidentom Vladimirom Putinom a vyhlasuje, že by boli „nemožné“.

Dekrét prvýkrát predložila Rada národnej bezpečnosti a obrany Ukrajiny. Podľa ukrajinského denníka Ukrajinska Pravda dekrét konštatuje „nemožnosť viesť rokovania s prezidentom Ruskej federácie Vladimirom Putinom“.

Tento krok formalizoval komentáre, ktoré Zelenský urobil v piatok po Putinovom schválení anexie štyroch ukrajinských území. „Nevie, čo je to dôstojnosť a čestnosť. Preto sme pripravení na dialóg s Ruskom, ale s iným ruským prezidentom,“ povedal Zelenský.

Kremeľ v reakcii na Zelenského krok uviedol, že s rozhovormi počká, kým zmení svoj postoj alebo až bude v Kyjeve nový prezident.

„Teraz budeme čakať buď na to, až súčasný ukrajinský prezident zmení svoj postoj, alebo až bude na Ukrajine iný prezident, ktorý zmení svoj postoj v záujme ukrajinského ľudu,“ povedal Peskov.

Počas svojho piatkového prejavu Putin povedal, že je otvorený rozhovorom s Ukrajinou, ale uviedol, že o statuse územia, ktoré Rusko anektuje, sa nediskutuje. „Vyzývame kyjevský režim, aby okamžite zastavil paľbu a všetky nepriateľské akcie; aby ukončil vojnu, ktorú rozpútal v roku 2014, a vrátil sa k rokovaciemu stolu,“ povedal.

„Sme na to pripravení, ako sme už neraz povedali. Ale o voľbe ľudí v Donecku, Luhansku, Záporoží a Chersone sa diskutovať nebude,“ dodal Putin.

Spojené štáty neprejavili žiadne známky podpory diplomatického riešenia a Bidenova administratíva nemieni ustúpiť od svojej podpory Ukrajine napriek riziku, že tým Moskvu vyprovokuje.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *