Zelenský mal príhovor k Africkej únii. Skoro nikto si ho neprišiel vypočuť

Po niekoľkých odkladoch, v najkrajnejšom možnom termíne a bez prítomnosti médií sa ukrajinskému prezidentovi Volodymyru Zelenskému podarilo v pondelok prehovoriť k lídrom krajín Africkej únie. Chcel ich v otázke vojny s Ruskom získať na svoju stranu, avšak nepochodil. Videokonferencie sa zúčastnili len štyria delegáti z viac ako päťdesiatky pozvaných.

Ukrajina žiadala o možnosť prehovoriť k lídrom Africkej únie od apríla niekoľkokrát, opakovane však bola odmietnutá, upozornil denník Le Monde. To podľa francúzskeho denníka jasne ukazuje, ako sa krajiny afrického kontinentu k rusko-ukrajinskému konfliktu stavajú. Trvajú na svojej neutralite, pretože sa domnievajú, že je to pre nich najvýhodnejšie.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v desaťminútovom prejave hovoril o tom, že Rusko je zodpovedné za výpadky distribúcie ukrajinského obilia a z nich prameniaceho rastu cien potravín na svetových trhoch. Kvôli tomu teraz podľa neho Afrike hrozí hladomor.

„Afrika je rukojemníkom tých, ktorí začali vojnu voči nášmu štátu. Neférová cena potravín spôsobená ruskou vojnou je bolestivo cítiť na všetkých kontinentoch,“ povedal Zelenskyj.

Hovoril aj o ukrajinskom podiele na mierotvorných misiách v Afrike a spomenul chystané ustanovenie špeciálneho vyslanca Ukrajiny pre Afriku. Ten by mal mať podľa Zelenského okrem iného za úlohu usporiadať „veľkú ukrajinsko-africkú politickú a ekonomickú konferenciu“.

Podľa Le Mondu mal Zelenského apel na africkej strane len malú odozvu. „Ich nerealistické projekty tu nemajú žiadny väčší vplyv,“ citoval francúzsky denník jedného z mála afrických diplomatov, ktorý si prejav ukrajinského prezidenta vypočul naživo.

Lídri siedmich iných afrických krajín v čase videokonferencie rokovali v Nairobi o budúcnosti regiónu Veľkých afrických jazier.

Krajiny združené v Africkej únii sa obchodne zameriavajú na Rusko a Čínu a evidentne im ide o to, aby zaujatím jednoznačného postoja v prebiehajúcej vojne v Európe väzby nespretrhali.

Senegalský prezident Macky Sall, ktorý v súčasnosti predsedá Africkej únii, sa v júni spolu s predsedom komisie Africkej únie Moussom Fakihom zúčastnil v Soči v Rusku konferencie s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. Kritizoval tam teda západné sankcie. Príliš ústretovo sa nevyjadruje ani smerom k Ukrajine.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *