Zelenský mal koncoročný prejav a posiela najtvrdší odkaz do Moskvy! Roztrasie sa Putin?

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v stredu vo výročnom prejave v parlamente vyhlásil svoju krajinu za „globálneho lídra“ a pochválil Ukrajincov za to, že pomáhajú Západu „znovu nájsť samého seba“, a povedal zákonodarcom, aby zostali jednotní tvárou v tvár ruskej invázii. Jeho prejav bol silným odkazom pre ruského prezidenta Vladimira Putina, s ktorým to však, asi nič neurobí.

V prejave, ktorý sa líšil od predchádzajúcich výročných prejavov, pretože sa konal za zatvorenými dverami kvôli vojne s Ruskom, Zelenskyj povedal, že vojenský odpor Ukrajiny proti Kremľu oživil vieru v hodnoty na celom svete.

„Vďaka našej jednote sme dosiahli to, čomu takmer nikto na svete neveril. Takmer nikto – okrem nás,“ povedal zákonodarcom, svojmu kabinetu, ďalším vysokým predstaviteľom a najvyššiemu vojenskému veleniu.

„Naše národné farby sú dnes medzinárodným symbolom odvahy a nezdolnosti celého sveta,“ spresnil v 45-minútovom prejave.

So svojím charakteristickým chrapľavým hlasom 44-ročný bývalý herec a dnes prezident hovoril z tribúny Najvyššej rady oblečený v ležérnej čiernej mikine. Jeho prejav bol popretkávaný občasným potleskom zákonodarcov.

Koncoročný prejav sa výrazne točil okolo vojny, ktorá vstúpila do svojho 11. mesiaca. Okrem toho ho prezident využil na načrtnutie myšlienok, ako je decentralizácia energetického systému a jeho ekologizácia v snahe obnoviť silný a prosperujúci štát.

Zelenskyj tiež vyjadril vďaku západným partnerom za dodávky zbraní a povedal, že na Ukrajine vznikne silný domáci obranný priemysel, ktorý „bude jedným z najsilnejších v Európe a na svete“.

Ďalej povedal, že Ukrajina zvýši počet terminálov internetových služieb Starlink, ktorých má vo svojom vlastníctve viac ako 30 000. Jednotky SpaceX boli kľúčové pre udržanie prístupu na internet v lokalitách, ktoré boli vážne poškodené ruskými leteckými útokmi.

Zelenskyj tiež povedal parlamentu, že Ukrajina od invázie Ruska zabezpečila prepustenie 1 456 vojnových zajatcov, čo je výsledkom série výmen zajatcov s Moskvou, uviedla agentúra Reuters.

Rusko údajne zadržiava tisíce ukrajinských vojnových zajatcov. Presné čísla však zostávajú neznáme.

Ruská invázia na Ukrajinu z 24. februára zabila desaťtisíce ľudí, zrovnala mestá so zemou a milióny ľudí vyhnala z domovov.

Zelenskyj zobrazil ukrajinské vojnové úsilie ako faktor, ktorý pomohol konsolidovať a zjednotiť Európsku úniu. Ukrajina požiadala o vstup do Európskej únie aj do vojenskej aliancie NATO.

„Ukrajina sa stala jedným z globálnych lídrov,“ povedal.

„Za 10 mesiacov tohto roka sme pomohli všetkým. Pomohli sme Západu znovu nájsť samého seba, vrátiť sa na globálnu scénu a pocítiť, ako veľmi Západ prevláda. Nikto na Západe sa Ruska nebojí ani nebude báť,“ povedal Zelenskyj.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *